E. Maciejewska: Sędziowie łódzcy – Powodzenia, Polsko!

0
(0)

100-lecie odzyskania niepodległości to niezwykła okazja do radosnego świętowania, wspominania bohaterskiej historii oraz marzeń o lepszej przyszłości naszej ojczyzny. Rocznica ta przypada w trudnym i zarazem pięknym okresie dla polskich sędziów. Trudnym, bo musimy się mierzyć z nadzwyczajną sytuacją, w której znalazł się polski wymiar sprawiedliwości, a piękną, bo jesteśmy jako środowisko zjednoczeni i samorządni jak nigdy wcześniej.

Dlatego wspólnie wymyśliliśmy i składamy dzisiaj życzenia od sędziów dla Niepodległej. Pomysł powstał, co prawda w Łodzi, ale został tak twórczo rozwinięty w innych częściach Polski, że trzeba go uznać za dzieło zbiorowe. W naszych życzeniach pomyśleliśmy o konstytucji, bo to ona nam nieustannie od trzech lat towarzyszy, zaś jej preambuła jest wspaniałym odniesieniem zarówno do przeszłości, jak i przyszłości, której dla naszego kraju pragniemy.

Inicjatywa, którą podjęliśmy była oddolna i spontaniczna. Na pytanie kto jest organizatorem akcji, można odpowiedzieć, że samorząd sędziowski, w tym sensie, że sami się zorganizowaliśmy zapraszając do udziału wszystkich chętnych. Odzew, po raz kolejny, przerósł oczekiwania.

W Łodzi, policzyliśmy, że do wspólnego zdjęcia z tej okazji stawiło się aż 104 sędziów. Jest to osobisty sukces i dowód autorytetu wśród łódzkich sędziów SSO Krzysztofa Kacprzaka (prezes SO w Łodzi od 03.2015 do 17.01.2018), który przy niedowierzaniu pozostałych członków redakcji, wymyślił i uparcie pracował nad tym, aby do życzeń na stulecie zmobilizować w jednym stroju, czasie i miejscu aż setkę sędziów. Mieliśmy zresztą sygnały, że chętnych było więcej, ale niektórzy nie zdołali do wyznaczonej godziny zbiórki zakończyć sesji i dojechać. Byli też oczywiście tacy, którzy pomysł potraktowali z dystansem lub jako demonstrację polityczną. Jak jednak już wielokrotnie pisałam, nie taka była nasza intencja. Odsyłam, zwłaszcza do ubiegłotygodniowego tekstu z naszego bloga ” Biały TY i czerwona JA”, gdzie szczegółowo wyjaśniam motywy założenia z okazji 11 listopada 2018 r. koszulek z symbolicznym napisem KONSTYTUCJA.

Zaskoczeniem była jednak, nie tylko liczba łódzkich sędziów, którzy postanowili wspólnie złożyć życzenia Polsce, ale także liczba sądów, które do wydarzenia przystąpiły. Do chwili gdy piszę te słowa, dostaliśmy zdjęcia sędziów składających życzenia Polsce z Krakowa, Słupska, Człuchowa, Lęborka, Poznania, Kościana, Gdańska, Szczecina, Bydgoszczy, Olsztyna, Elbląga, Włocławka i Warszawy. Wszystkie ze wspólnym przesłaniem przywiązania do wartości konstytucyjnych i wspólnym hasłem „Powodzenia, Polsko!”

Najbardziej spektakularny jest film przygotowany przez sędziów z Krakowa, który doczekał się od środy do piątku wieczór 230 780 wyświetleń. Wszyscy jesteśmy pod ogromnym wrażeniem scenariusza, ujęć, montażu i wspaniałego zespołowego wykonania. Jednak o pomyśle każdego z sądów można powiedzieć, że jest niepowtarzalny i ma coś, co go wyróżnia od innych. Jak zawsze, najcieplejsze uczucia wywołują ci najmniejsi: trójka sędziów  i wspaniały zespół sekretariatu z Lęborka, dzielny wielkopolski Kościan i pomorski Człuchów. Wzrusza film z nagranymi życzeniami od sędziów ze Słupska. Uwagę przyciągają  biało-czerwone róże z Bydgoszczy. Poruszają wspaniałe, specjalnie zamówione banery z Elbląga i Słupska oraz przepiękne graficzne oprawy zdjęć: poznańskiego, szczecińskiego i olsztyńskiego. Sędziowie z Człuchowa sfotografowali się po prostu z dużym egzemplarzem konstytucji, a sędziowie z Kościana i Gdańska z plakatem KonTYtucJA Luki Rayskiego, z Włocławka zaś z wieloma plakatami i pokaźnym napisem z tą samą grafiką. Poznaniacy dodali dodatkowe życzenia od siebie i własnoręczne podpisy. Z kolei Warszawiacy mają zdjęcie przy podpisywaniu Księgi Pamiątkowej w Sądzie Najwyższym.

Niesamowite jest powstałe poczucie wspólnoty  pomiędzy sędziami z sądów oddzielonych od siebie o dziesiątki i setki kilometrów.  Czy wyobrażacie sobie coś podobnego kilka lat temu, bez żadnego wsparcia ze strony sądowej administracji, prezesów, ministerstwa?

Jednocześnie pokazujemy społeczeństwu inne niż to codzienne, z sali sądowej, oblicze wymiaru sprawiedliwości i sprawujących go sędziów. Zapadły mi głęboko w pamięć słowa profesora Matczaka z naszego panelu w Smardzewicach „Wymiar Sprawiedliwości w oczach społeczeństwa”, że jeżeli będziemy mniej niedostępni, trudniej będzie nas przedstawiać jako wrogów i nadzwyczajną kastę, którą trzeba niezwłocznie usunąć. Pan profesor mówił o zwykłym szacunku do przychodzącego do sądu człowieka, bardziej zrozumiałym języku, a nawet pewnym odformalizowaniu relacji. My sami, od dłuższego czasu wiemy, że nie wystarczy komunikacja przez wydawane wyroki i ich uzasadnienia. Także podejmowane od wielu miesięcy uchwały to na dzisiaj zbyt mało. Jako sędziowie jesteśmy ważnym elementem demokratycznego państwa polskiego i nie wolno się nam od esencji tego państwa, czyli jego obywateli izolować. Ważnym jest też by razem budować i jednoczyć się wokół czegoś, a nie przeciwko czemuś. Za wartości niepodważalne i wspólne dla wszystkich, uznaliśmy te zapisane w preambule konstytucji.

Szanowni Państwo! Drodzy Rodacy!

Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, polscy sędziowie życzą z całego serca

Nam wszystkim i Polsce – Naszej Wspólnej Ojczyźnie, Powodzenia!

POWODZENIA, POLSKO!

SSO Ewa Maciejewska

Sędziowie Łódzcy

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments