Neosędzia z Sądu Rejonowego w Malborku rozpozna sprawę Macieja Nawackiego o podejrzenie popełnienia przez niego przestępstwa

2
(1)

W Sądzie Rejonowym w Malborku 12 października 2022 r. o godz. 8.30 odbędzie się posiedzenie, na którym ma zostać rozpoznane zażalenie sędziego Pawła Juszczyszyna na postanowienie Prokuratury Krajowej z 21 czerwca 2021 r. o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień i publicznego zniszczenia dokumentu przez Prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego na Zebraniu Sędziów Sądu Rejonowego w Olsztynie 7 lutego 2020 r.

Pod zniszczonym przez prezesa Macieja Nawackiego przed kamerami, na oczach całej Polski, dokumentem podpisało się 31 sędziów. Dokument obejmował wniosek o rozszerzenie porządku obrad o głosowanie nad załączonymi do niego projektami uchwał. W uchwałach tych sędziowie krytykowali prezesa Maciej Nawackiego za odsunięcie od orzekania sędziego Pawła Juszczyszyna za wykonanie wyroku TSUE, żądali jego przywrócenia do pracy, napisali, że Izba Dyscyplinarna nie jest niezawisłym sądem, skrytykowali „ustawę kagańcową” oraz wezwali członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa do dymisji.

Po tych wydarzeniach ponad 50 sędziów z Sądu Rejonowego i Sądu Okręgowego w Olsztynie 11 lutego 2020 r. złożyło zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa zarzucając prezesowi olsztyńskiego sądu dwa czyny karalne – zniszczenie dokumentu i przekroczenie uprawnień.

Sprawę przejął specjalny Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej i po ponad roku od złożenia zawiadomienia o przestępstwie, w czerwcu 2021 r. odmówił wszczęcia śledztwa w tej sprawie.

Zażalenia na tę decyzję złożyli olsztyńscy sędziowie, w tym Paweł Juszczyszyn.

Po szeregu przekazaniach tej sprawy trafiła ona do Sądu Rejonowego w Malborku, którego prezesem jest Katarzyna Chmura, nominowana na to stanowisko przez Ministra Sprawiedliwości i jednocześnie będąca członkiem obecnej Krajowej Rady Sądownictwa, w której zasiada również prezes olsztyńskiego sądu Maciej Nawacki.

Co więcej, do rozpoznania tej sprawy został wyznaczony Jarosław Kulik, którego na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Malborku powołał 6 czerwca 2022 r. Prezydent RP na wniosek upolitycznionej Krajowej Rady Sądownictwa.

Sędzia Paweł Juszczyszyn wraz ze swoim obrońcą adw. Mikołajem Pietrzakiem zażądali wyłączenia od rozpoznania opisanej sprawy Jarosława Kulika jako niespełniającego wymogów niezawisłości i bezstronności.

Decyzja w tej sprawie spodziewana jest 12 października 2022 r.

/Komunikat SSP „Iustitia”/

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 2 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments