O odległych skutkach wadliwej procedury powołania 3 osób na urząd sędziego Trybunału Konstytucyjnego w postanowieniu Izby Karnej Sądu Najwyższego

5
(2)

„Sąd Najwyższy w obecnym składzie – będąc związany wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie K 34/15 (oraz wskazanymi orzeczeniami w sprawach K 35/15 i U 8/15) – musi stwierdzić, że wybór trzech osób, tj. M. Muszyńskiego, L. Morawskiego oraz H. Ciocha był przeprowadzony z naruszeniem Konstytucji RP, a zatem, każdorazowo skład orzekający Trybunału z ich udziałem oraz udziałem osób, które zostały powołane w miejsca zmarłych L. Morawskiego i H. Ciocha obarczony jest bardzo istotną wadą w postaci naruszenia art. 194 ust.1 Konstytucji”

– to tylko fragment bardzo ważnego postanowienia wydanego 16 września 2021 r. przez sędziów Sądu Najwyższego Tomasza Artymiuka (przewodniczącego), Jarosława Matrasa (sprawozdawcy) i Barbary Skoczkowskiej z Izby Karnej w sprawie – Sygn. akt I KZ 29/21, w którym  pokazali w praktyce skutki wadliwej procedury powoływania sędziego, z perspektywy obowiązku zapewnienia gwarancji rozstrzygnięcia sprawy przez niezawisły i bezstronny sąd ustanowiony ustawą (art. 6 ust. 1 Konwencji).

Podajemy postanowienie za Forum Współpracy Sędziów

i-kz-29-21-po-anonimizacji
Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments