Marian Sworzeń. Prawo wielkich liter: KOMORNIK

5
(1)

Kruszy się KRS? Jego szef po nagłym odwołaniu ogłosił, że ustawa bynajmniej takiej możliwości nie przewiduje. Ja zaś twierdzę, że to przejściowe osłabienie i ów chory (od początku) organ pozbiera się na nowo. Po telefonie z Nowogrodzkiej.

Odpowiednik Facebooka powstanie w Polsce. Sprawa była bajecznie prosta – Amerykanie męczyli się przy swoim trochę czasu, u nas wystarczyło parę dni. Inicjatywa „Gazety Polskiej” przypomina mi do złudzenia sprawę sprzed kilku lat – powstanie komitetu rozbiórki warszawskiego Pałacu Kultury. Ludzie jakby ci sami… I najpewniej podobny skutek.

Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera Morawieckiego, jest również pełnomocnikiem rządu w sprawie szczepień. To jednak nie wszystko. Tenże sam urzędnik państwowy jest też funkcjonariuszem partyjnym jako odpowiedzialny za PiS w okręgu wałbrzyskim, tym właśnie, który został niedawno rozwiązany przez prezesa Kaczyńskiego na… wniosek tegoż pana Michała. Można więc służyć dwom panom, na to nie ma szczepionki.

O, gdybyż tak lud rzymski miał tylko jeden kark! – takie było, według Swetoniusza, marzenie Kaliguli. Jego sens był jasny: szło o porachowanie się z rozlicznymi oponentami w taki sposób, by za jednym razem pokonać wszystkich. Nie dziwota, że śnili o tym dyktatorzy więksi i mniejsi, co także dzisiaj im się przydarza. A gdyby tak, w ramach gier słownych, w miejsce ludu rzymskiego podstawić korpus sędziów, co wtedy? Czy jest u nas ktoś, komu po nocach marzy się taka zamiana? Oczywiście! Mamy nawet takich, co mówią o tym za dnia.

Różnie bywa z ułaskawieniami… Putin wyłączył Jelcyna i jego rodzinę – z góry – spod możliwych postępowań karnych już w pierwszym dekrecie po objęciu urzędu (2000 r.). Andrzej Duda ułaskawił Mariusza Kamińskiego – w trakcie procesu – też w pierwszych dniach urzędowania (2015 r.). Trump czekał do ostatniego dnia swej prezydentury (19.1.2021 r.) – wśród objętych ułaskawieniami jest jego były doradca, Steve Bannon. Nie zdziwię się, gdy tenże eks-skazany pojawi się niedługo w Polsce. Na przykład jako komentator w TVP Info.

Nie wiem czy data zaprzysiężenia amerykańskiego prezydenta jest zapisana w ich konstytucji czy w zwyczaju. Oto fragment dzienników Paula Claudela, wybitnego francuskiego poety, który w roku 1933 był ambasadorem w USA: „4 marca. – W ten dzień mroźny obejmuje władzę prezydent Franklin Delanoe Roosevelt”.

Impeachment – proces parlamentarny skierowany przeciwko Trumpowi jest w toku: izba niższa podjęła decyzję, teraz kolej na senat. Zamiast przewidywań spójrzmy, co Timothy Snyder – przed 3 laty – napisał o obecnym podsądnym: „Był on pierwszym kandydatem na prezydenta, który oświadczył, że nie zaakceptuje wyniku wyborów, jeśli ich nie wygra, pierwszym od ponad 100 lat, który wezwał swoich zwolenników do pobicia kontrkandydatki, pierwszym, który zasugerował (dwukrotnie), że powinno się ją zamordować […]”. (vide strona 357, „Droga do niewolności”, Znak 2019, przeł. B. Pietrzyk).

Kazania świętokrzyskie to szacowny zabytek polskiej kultury z końca XIII wieku poświęcony świętom kościelnym. Kazanie Jarosława Kaczyńskiego w Starachowicach, wygłoszone w tamtejszym kościele w obecności czołówki działaczy świętokrzyskiego PiS-u było o złu. Temat ten – zajmujący nie tylko chrześcijan – był niegdyś szczególnie ważny dla katarów, których smutny koniec przypadł właśnie na czas zbliżony do powstania Kazań. Pisał o nich Zbigniew Herbert w „Barbarzyńcy w ogrodzie”, także niedawno zmarły profesor Adam Wodnicki w swych książkach o Prowansji.

Marian Sworzeń

prawnik, pisarz, członek PEN Clubu – autor książek „Dezyderata. Dzieje utworu, który stał się legendą”, „Opis krainy Gog”, „Czarna ikona – Biełomor. Kanał Białomorski. Dzieje. Ludzie. Słowa”.

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments