Franz Mayer: Czy można zostać członkiem UE bez niezależnego sądownictwa? Odpowiedź [brzmi]: Nie (ang.)

5
(2)

14 stycznia, w czasie posiedzenia w Senacie Parlamentarnego Zespołu Obrony Praworządności, głos zabrał m. in. prof. dr Franz Mayer z Uniwersytetu w Bielefeld w Niemczech (Katedra prawa publicznego, prawa europejskiego, prawa międzynarodowego, prawa porównawczego i polityki prawnej) i pytał: „Czy można zostać członkiem UE bez niezależnego sądownictwa? Odpowiedź [brzmi]: Nie.”.

Dalej wspominał:

Kiedy asystowałem na rozprawie w polskim Trybunale Konstytucyjnym w sprawie Europejskiego Nakaz Aresztowania tutaj, w Warszawie w 2005 roku, widziałem działanie europejskich standardów prawa konstytucyjnego. Następnie śledziłem demontaż Trybunału Konstytucyjnego i niezależności sądownictwa z niedowierzaniem i smutkiem. Jest mi smutno, ponieważ głęboko wierzę, że miejsce Polski znajduje się w Unii Europejskiej, nie na zewnątrz. Nie będzie to jednak możliwe bez niezależnych sądów i bez poszanowania europejskiej wspólnoty prawa.

Prostował też obecne w polskiej debacie „nieporozumienia i fałszywe interpretacje” relacji prawa niemieckiego i europejskiego.

20200114 Senat RP Statement Prof Dr FRANZ MAYER
Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments