Debata, która nie odbyła się w Sejmie (opis plus zapis video)

4.8
(4)

Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki wyraził opinię, że nowelizacja ustaw sądowych, nad którą pracuje Izba wydaje się być „niebezpieczna z wielu punktów widzenia”. Marszałek przemawiał podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu Obrony Praworządności, który dyskutował nad ustawą z udziałem przedstawicieli środowisk prawniczych oraz zagranicznych ekspertów między innymi z Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii.

Jak powiedział w swoim wystąpieniu Marszałek, Senat starał się o odpowiednie przygotowanie do dyskusji plenarnej nad ustawą. W tym kontekście wymienił zaproszenie do Polski Komisji Weneckiej i swoje spotkanie w Brukseli z wiceprzewodniczącą KE Verą Jourovą. W ocenie prof. Grodzkiego rząd stara się przekonać społeczeństwo, że to nic nieprawidłowego, że podobne rzeczy dzieją się w innych krajach i w związku z tym chciał zasięgnąć opinii u źródła, czyli u prawników pochodzących z innych krajów Unii Europejskiej. „Jestem chirurgiem, a nie prawnikiem. Wielu z nas jest prawnikami, ale historia zdecydowała, że za tę operację odpowiada chirurg” – dodał, odnosząc się do prac nad nowelizacją ustaw sądowych. Jak zauważył Marszałek nowelizacja ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Sądzie Najwyższym, dotycząca jednego z filarów demokracji przeszła przez niższą Izbę parlamentu w tempie ekspresowym, w ciągu paru godzin.

W ocenie wicemarszałek Senatu Gabrieli Morawskiej-Staneckiej Polska, jako członek społeczności międzynarodowej i Unii Europejskiej, jest zobowiązana do respektowania zasad i wartości, na których oparta jest nasza wspólnota, szczególnie zasady lojalnej współpracy i zasady dobrej wiary. „Reforma wymiaru sprawiedliwości nie może polegać na tym, że sądy i sędziów podporządkowuje się władzy wykonawczej” – podkreśliła wicemarszałek.

Będąca przedmiotem obrad zespołu nowelizacja ustaw sądowych jest, zdaniem przewodniczącego zespołu posła Piotra Zientarskiego, „niemądra, prymitywna, rażąco sprzeczna zarówno z konstytucją RP, jak i wartościami zawartymi w traktatach o Unii Europejskiej, takimi jak praworządność, podział władz, sprawiedliwość sądów i niezawisłość sędziów”. „Na taką ustawę my wyrazić zgody nie możemy!” – zaznaczył poseł.

„To spotkanie jest swoistym wysłuchaniem publicznym, formą konsultacji społecznych w sprawie nowelizacji ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym” – mówił wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski. Jak dodał, takich konsultacji nie było w Sejmie. Zdaniem wicemarszałka ta ustawa nie służy wymiarowi sprawiedliwości, ale Prawu i Sprawiedliwości. „Nawet na milimetr nie przybliża do obywateli tych spraw, które są dla nich największą bolączką w wymiarze sprawiedliwości” – podkreślił.

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gerstorf obecny tryb uchwalania ustaw w Sejmie oceniła jako anormalny. Z inicjatywami występują posłowie, w ten sposób skraca się ścieżkę legislacyjną. „Nie ma ustaw przedstawianych przez większość rządową, nad którymi mogłaby się toczyć dyskusja” – podkreśliła. Zdaniem prezes Małgorzaty Gersdorf nowelizacja ustaw sądowych jest groźna dla wszystkich obywateli „bez względu na światopogląd i przekonania”. „Trzeba przypominać stale i ciągle, że nie ma wolnych obywateli bez niezależnych sądów i niezawisłych sędziów” – zaznaczyła pierwsza prezes SN. Jak powiedziała, sprzeciw wobec tej ustawy to nie anarchizacja prawa przez sędziów, ale „rozpaczliwa próba wytłumaczenia obywatelom, że ich prawa obywatelskie będą naruszone albo w ogóle znikną, dlatego generalnie przeciwstawiamy się tej ustawie”.

Obecni na posiedzeniu przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości z Polski i zagranicy, z Belgii, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Holandii i Niemiec, a także reprezentanci organizacji obywatelskich z nim związanych jednoznacznie oceniali ustawę negatywnie, wskazywali na jej zasadnicze mankamenty. Ich zdaniem nowela narusza standardy Unii Europejskiej, nie służy ochronie praw obywatelskich i wręcz zagraża członkostwu Polski w UE. Uczestnicy debaty wyrażali nadzieję, że Senat nie poprze tej nowelizacji.

Parlamentarny Zespół Obrony Praworządności został powołany 18 grudnia 2019 r., aby monitorować działalność organów władzy publicznej w zakresie przestrzegania zasad praworządności poprzez analizę informacji uzyskiwanych z różnych źródeł (obywatele, samorządy, organizacje pozarządowe i inne, organy władzy publicznej, doniesienia medialne), a dokonane ustalenia udostępniać opinii publicznej i organom władzy publicznej. Należy do niego 20 senatorów oraz posłowie. Funkcje wiceprzewodniczących pełnią Wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka i senator Krzysztof Brejza.

Senat Console

No Description

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.8 / 5. Vote count: 4

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments