U 1/17 – termin rozprawy odwołany, RPO zażądał wyłączenia M. Muszyńskiego

Mariusz Muszyński i Julia Przyłębska podczas konferencji prasowej 16 marca 2017/Kadr z TVN24

W  komunikacie na stronie internetowej Trybunał Konstytucyjny zawiadomił, że

13 lipca 2017 r. o godz. 10:00 Trybunał Konstytucyjny miał rozpoznać wniosek Prokuratora Generalnego w sprawie wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego.
Ze względu na konieczność rozpoznania wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich o wyłączenie sędziego TK z udziału w orzekaniu w tej sprawie termin rozprawy został odwołany.
Przewodniczącą składu orzekającego jest prezes TK Julia Przyłębska, sprawozdawcą jest wiceprezes TK Mariusz Muszyński.

Wniosek RPO nie jest dostępny, jednak serwis TVN24.pl podał, że „Rzecznik argumentuje w swym wniosku, że sędzia Muszyński jest osobą nieuprawnioną do orzekania w Trybunale. Już wcześniej RPO – w innych sprawach rozpatrywanych w TK – składał takie wnioski i wskazywał na wątpliwości odnoszące się w jego ocenie do sędziów: Muszyńskiego oraz Lecha Morawskiego i Henryka Ciocha. Według Bodnara, 8 października 2015 r. Sejm VII kadencji w sposób prawidłowy wybrał trzech sędziów (Andrzeja Jakubeckiego, Romana Hausera i Krzysztofa Ślebzaka, którzy nie zostali zaprzysiężeni przez prezydenta), co zostało potwierdzone w orzecznictwie Trybunału – RPO powoływał się między innymi na wyroki TK z: 3 grudnia 2015 r., 9 marca 2016 r. i 11 sierpnia 2016”.

Ocena Czytelników
[Razem: 3 Średnio: 4.3]
Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Możesz komentować z użyciem konta WordPress.com, Twittera, Facebooka, lub Google+.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o