Uchwała Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” z dnia 11.12.2018 r. w sprawie działalności organu pełniącego funkcję KRS

0
(0)

Stwierdzamy, że organ pełniący funkcję Krajowej Rady Sądownictwa, który wbrew postanowieniom Konstytucji RP został wybrany w całości przez polityków, nie posiada legitymacji środowiska sędziowskiego.

Potwierdziło to kilkadziesiąt zgromadzeń i zebrań sędziów, a także wyniki ogólnokrajowych ankiety i referendum, przeprowadzonych w tej sprawie. Około 90% sędziów uważa, że organ ten nie wykonuje swojej konstytucyjnej funkcji, którą jest stanie na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

Organ ten nie reaguje na bezprawne działania rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych i jego zastępców, które dotyczą wypowiedzi sędziów w mediach, krytycznych wobec szkodliwych zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości, a także dotyczących okoliczności wydania przez sędziów orzeczeń – pytań prejudycjalnych do TSUE. Te zaniechania należy ocenić jako przyzwolenie organów związanych z Ministrem Sprawiedliwości-Prokuratorem Generalnym na tworzenie „chilling effect” wobec sędziów. Bardzo poważne zastrzeżenia sędziów budzi sposób procedowania tego organu, ignorowanie opinii organów samorządu sędziowskiego przy awansach sędziów, odrzucanie wyróżniających się bardzo dobrą pracą sędziów, a rekomendowanie do nominacji sędziów z przeciętnymi albo słabymi wynikami pracy, również samych siebie.

W dniu 22.11.2018 r. organ pełniący funkcję Krajowej Rady Sądownictwa zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego m.in. o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP wyboru sędziów przez polityków. W sposób instrumentalny wykorzystano konstytucyjne uprawnienie Krajowej Rady Sądownictwa, aby w wyniku tego postępowania, wbrew wnioskom zawartym w treści skargi, potwierdzić legalność wyboru członków tego organu. Wybrana przez tę samą większość parlamentarną i pełniąca obowiązki Prezesa Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, już wyznaczyła rozpoznanie tej sprawy na dzień 3.01.2019 r. Mimo tego oraz uchwał sędziowskich zgromadzeń i apeli stowarzyszeń o wstrzymanie się z procedurami awansowymi do czasu rozpoznania przez TSUE pytań prejudycjalnych, organ pełniący funkcję Krajowej Rady Sądownictwa kontynuuje postępowania i ocenia kandydatów do awansu w celu przedstawienia ich Prezydentowi do nominacji. Sposób powołania i awansowania sędziów może mieć bardzo poważne konsekwencje w przyszłości, ponieważ orzeczenia wydane przez osoby powołane w wadliwej procedurze mogą być skutecznie kwestionowane.

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments