Piotr Rachtan: Sędzia Trybunału Bogdan Święczkowski oświadcza, zastępca Prokuratora Krajowego Michał Ostrowski atakuje swojego szefa, rzecznik Prokuratury Krajowej (na razie) nie komentuje

5
(1)

Na internetowej stronie Trybunału Julii Przyłębskiej ukazało się kuriozalne oświadczenie Bogdana Święczkowskiego, sędziego Trybunału, który napisał:

Wobec pojawiających się w mediach nieprawdziwych informacji przekazywanych przez Pana Dariusza Korneluka i „jego ludzi❞ dotyczących okoliczności powołania na prokuratora prokuratury regionalnej i prokuratora prokuratury krajowej Z-cy Prokuratora Generalnego Pana prokuratora Michała Ostrowskiego kategorycznie oświadczam, iż każda decyzja Prokuratora Generalnego o awansowaniu prokuratora na wyższe stanowisko służbowe poprzedzona była moim wnioskiem jako Prokuratora Krajowego (w okresie kiedy sprawowałem tę funkcję) o takie powołanie.
Tak też było w przypadku Pana prokuratora Michała Ostrowskiego i każdego innego prokuratora.
Ewentualne braki w tym zakresie spowodowane mogłyby być tylko obecnie panującym w Prokuraturze Krajowej bałaganem lub też ich usunięciem albo zniszczeniem.

Pomijając specyficzny język i oryginalną składnię, nie bardzo licujące ani z pozycja aktualną (sędzia Trybunału), ani przeszłą (Zastępca Prokuratora Generalnego, Prokurator Krajowy), zastanawia insynuacja zawarta w Oświadczeniu, rzucająca cień na organizację („bałagan”) lub uczciwość („usunięcie albo zniszczenie”) aktualnej Prokuratury Krajowej. Poprosiliśmy prokuratora Przemysława Nowaka, rzecznika prasowego PK o odniesienie się do zarzutów Bogdana Święczkowskiego.

Michał Ostrowski to ten zastępca Prokuratora Krajowego, który złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Jak pisała Gazeta Wyborcza,

– Razem z pozostałymi zastępcami Prokuratora Generalnego podjęliśmy decyzję o złożeniu zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez Adama Bodnara, Jacka Bilewicza i inne działające z nimi osoby, w związku z bezprawną próbą odwołania Prokuratora Krajowego Dariusza Barskiego i próbą zastąpienia go prokuratorem Jackiem Bilewiczem – zapowiedział w oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych Prokuratury Krajowej prokurator Michał Ostrowski.

Natomiast Dariusz Korneluk, Prokurator Krajowy w wywiadzie dla Gazety Prawnej powiedział”

[…] chciałbym, by pan prokurator Ostrowski pokazał, na czyj wniosek został on powołany na prokuratora Prokuratury Krajowej.

Według Dariusza Korneluka, były Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro powołał Ostrowskiego na stanowisko z pominięciem byłego już Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego.

Michał Ostrowski na wywiad swojego zwierzchnika odpowiedział na platformie X (dawniej TT):

[…] Demolowanie prokuratury za pomocą ginących teczek – gdyby taki, na razie hipetetyczny scenariusz się ziścił – byłoby już jawnym wkroczeniem na ścieżkę, nie waham się tego nazwać, gangsterską. Czynności wykonywane w tej optyce wypadałoby wykonywać w służbowej kominiarce, a może raczej pończosze na głowie. […]

Poprosiłem rzecznika prasowego Prokuratury Krajowej, prok. Przemysława Nowaka, o komentarz do oświadczenia Bogdana Święczkowskiego. Czekając na odpowiedź niejako w jego zastępstwie spróbuję rozstrzygnąć spór o datę powołania prokuratora Ostrowskiego na stanowisko zastępcy Prokuratora Krajowego. W dzienniku „Rzeczpospolita” w artykule „Nowi zastępcy Prokuratora Generalnego. Teraz Ziobro ma ośmiu” napisała o tym Dorota Gajos-Kaniewska:

Na wniosek Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki powołał dwóch Zastępców Prokuratora Generalnego – informuje Prokuratura Krajowa.
Stanowiska te objęli prokuratorzy Michał Ostrowski i Tomasz Janeczek. Po ich powołaniu Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro ma w sumie ośmiu zastępców.

Artykuł został opublikowany w serwisie internetowym dziennika 23  listopada 2023 o godzinie 08:06. Autorka posiłkowała się zapewne komunikatem, który Prokuratura Krajowa opublikowała na swojej stronie internetowej 22 listopada:

Prokurator Bogdan Święczkowski rozpoczął swoją kadencję sędziego Trybunału Konstytucyjnego 16 lutego 2022 roku. Czyżby po cichu zatrzymał stanowisko Prokuratora Krajowe, skoro każda decyzja Prokuratora Generalnego o awansowaniu prokuratora na wyższe stanowisko służbowe poprzedzona była moim wnioskiem jako Prokuratora Krajowego (w okresie kiedy sprawowałem tę funkcję) o takie powołanie. Tak też było w przypadku Pana prokuratora Michała Ostrowskiego […]?

Oczywiście, odpowiedź na moją prośbę o komentarz rzecznika prasowego Prokuratury Krajowej, gdy już nadejdzie, zostanie opublikowana w Monitorze.

Piotr Rachtan

 

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments