Marian Sworzeń. Prawo wielkich liter: LICYTACJA 

5
(1)
Licytacji towarzyszy postąpienie, oznaczające minimalną stawkę podwyższenia oferty zakupu. Gdyby nie ono, licytanci dodawaliby po jednym groszu, co nie licowałoby z powagą tej dawnej instytucji.
Instrukcja Petrusa Suma skierowana do posłów: „Projektodawcom nowelizacji ustawy o KRS, którzy nadal brną w koncepcję wspólnej kadencji jej wybranych członków, ponownie muszę przypomnieć, że Konstytucja w art. 187 ust. 2 pkt 3. przewiduje dla każdego z nich kadencję indywidualną.”
Co ma teraz zrobić Mariusz Kamiński, skoro jego mandat już objęty? Odpada szlifowanie bruku w Warszawie, bo rysy podków Pegaza są zbyt mocne. Pozostaje znienawidzona Bruksela.
Yoknapatawpha, hrabstwo z powieści Faulknera, ze stolicą w Jefferson, miało swój sąd, sędziów (w tym sędziów pokoju), adwokatów, przestępców większych i pomniejszych, więzienie. W pobliskim  uniwersytecie stanowym był wydział prawa, na którym studiowało… sześciu studentów.
Teoretykom inkwizycji poświęcony jest fragment rozprawy Mariana Zdziechowskiego „O okrucieństwie”. XVI-wieczny teolog hiszpański, Luis Páramo twierdził, „że skazanie Adama i Ewy odbyło się ściśle według procedury inkwizycyjnej. Bóg bowiem nie wzywał węża i nie dopuścił winnych do narady z przebiegłym kusicielem.”
Artykuł 1565.2 prawa kanonicznego winien zainspirować sejmowe komisje śledcze: „Jeśli jednak to, co ma stanowić przedmiot zeznań tak poszło w zapomnienie, że nie może być w sposób pewny przedstawione bez wcześniejszego przypomnienia, sędziemu wolno przypomnieć coś świadkowi, jeśli jest przekonany, że jest to możliwe bez niebezpieczeństwa.”
Czy zgadzam się z sejmową uchwałą o Trybunale Konstytucyjnym? Tak. PiS, głosując przeciw, przypomniał o swoim autorstwie destrukcji TK. Poplecznicy PiS – Kukiz i Konfederacja – nie zawiedli.
Jednym z osadzonych w Berezie Kartuskiej był Stanisław Cat-Mackiewicz. Opis dwutygodniowego uwięzienia na przełomie III/IV.1939 r. zamieścił w dwóch rozdziałach („Brześć”, „Zbiórka i Bereza”) swojej historii przedwojennej Polski.
A wiosna i tak sama przyjdzie, bez oglądania się na ten dziewięćsił:
W  I   O
S   N  A
W  I   O

Marian Sworzeń 

prawnik, pisarz, autor m. in. sztuki „Czaadajew”, członek PEN Clubu
Zdjęcie ilustrujące: Stanisław Cat-Mackiewicz przed 1939 r. Źródło: Wikimedia Commons
Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments