Sędziowie oczekują od prokuratora generalnego realizacji jego uprawnień procesowych, a nie demagogicznych wystąpień

0
(0)

Stanowisko Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA z 17 lipca 2023r. w sprawie ataków medialnych Zbigniewa Ziobry –  Ministra Sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego i jego podwładnych na sędzię Sądu Rejonowego – Poznań Stare Miasto w Poznaniu w związku z wyrokiem wydanym wobec Mariki M. za przestępstwo rozboju o charakterze chuligańskim.

Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA po raz kolejny wyraża zdecydowany sprzeciw wobec wykorzystywania postępowań sądowych dla prowadzenia kampanii politycznej, podważającej zasady demokratycznego państwa prawa.

Minister Sprawiedliwości – Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro rażąco nadużył swoich uprawnień, nazywając prawomocny wyrok Sądu Rejonowego w Poznaniu „zbrodnią sądową”.

Wyrok ten został wydany zgodnie z przepisami uchwalonymi w wyniku działań samego Zbigniewa Ziobry i jego resortu, wskutek aktu oskarżenia wniesionego przez podległą mu prokuraturę i zgodnie z wnioskami oskarżyciela.

W ostatnich latach obserwujemy znaczące zaostrzenie represji karnej przy jednoczesnym ograniczaniu, a nawet w niektórych przypadkach ubezwłasnowolnianiu sądów, które nie mają możliwości elastycznego stosowania drakońskich przepisów. To element wieloletniej populistycznej polityki karnej prowadzonej przez  Zbigniewa Ziobrę w celu rzekomego poprawiania bezpieczeństwa publicznego poprzez zaostrzanie kar. Przypominamy, że sędziowie nie stanowią prawa, natomiast są zobowiązani do jego stosowania. Stowarzyszenie IUSTITIA wielokrotnie przestrzegało przed konsekwencjami chaotycznych i nieprzemyślanych zmian w prawie, w tym w prawie karnym.

Warto zauważyć, że  Zbigniew Ziobro jako Minister Sprawiedliwości – Prokurator Generalny najpierw doprowadził do uchwalenia określonych przepisów, a następnie sędziego zmuszonego do ich zastosowania publicznie piętnuje i obraża.

Przypadek ten nie jest odosobniony. Od wielu miesięcy obserwujemy personalne ataki Zbigniewa Ziobry i jego zastępców Marcina Warchoła i Sebastiana Kalety na sędziów, którzy wydają wyroki nie po myśli władzy politycznej.

Sytuacja ta jest tym bardziej niebezpieczna, że każdy taki atak skutkuje falą hejtu wobec konkretnego sędziego, co może skończyć się tragedią.

Żądamy od premiera Mateusza Morawieckiego i podległych mu ministrów respektowania zasad trójpodziału władzy. Sądy, jak każda inna instytucja państwa, podlegają krytyce, jednak krytyka ta musi mieć charakter merytoryczny i zgodny z faktami. W państwie prawa wyroki sądowe mogą być podważane jedynie w trybie przewidzianym przepisami, nie na konferencji prasowej.

Od prokuratora generalnego oczekujemy realizacji jego uprawnień procesowych, nie zaś demagogicznych wystąpień godzących w dobre imię sędziów, naruszających ich niezawisłość i zagrażających ich osobistemu bezpieczeństwu.

iustitia.pl

Zdjęcie ilustrujące: Siedziba Sądu Rejonowego Poznań – Stare Miasto w Poznaniu. Źródło: Wikipedia.org

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments