Minister Sprawiedliwości bezprawnie nie udziela informacji publicznej o opróżnionych etatach sędziowskich – wyrok NSA

0
(0)

10 stycznia 2018 r. wiceprezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” sędzia Tomasz Marczyński zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości z pytaniem, ilu sędziów sądów powszechnych (od 1 sierpnia 2017 do chwili obecnej) przestało pełnić służbę sędziowską, z jakich powodów, kiedy oraz w jakich sądach. Sędziego Marczyńskiego interesowało też, ile etatów sędziowskich w poszczególnych sądach powszechnych pozostaje nieobsadzonych. Minister Sprawiedliwości udzielił w tej sprawie niepełnej odpowiedzi, a wręcz bezużytecznej dla merytorycznej debaty o stanie polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Naczelny Sąd Administracyjny w dniu 20 października 2021 r. wydał wyrok, w którym stwierdził niemal trzyletnią bezczynność Ministra Sprawiedliwości, zobowiązując go do rozpatrzenia wniosku o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej aktualnej obsady urzędów sędziowskich w Polsce. Wyrok jest prawomocny, a Minister Sprawiedliwości ma obowiązek udostępnić wnioskowane informacje publiczne w ciągu 14 dni.

Sprawa ta pokazuje, że dziennikarze, opinia publiczna a nawet sędziowie nie mogą liczyć na łatwy dostęp do prawdziwej informacji o stanie polskiego sądownictwa bez ochrony niezależnych i niezawisłych sądów.

25102021_Tomasz_Marczyński_wyrok_NSA

iustitia.pl

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments