Omerta i dintojra w neo-KRS. Stanowisko Stowarzyszenia Sędziów „Themis”

5
(1)

Stanowisko Zarządu „Themis” z dnia 15 stycznia 2021 r. w przedmiocie afery związanej z wypłatą diet przez członków neo-KRS

W grudniu 2020 roku niezależne media ujawniły praktykę niektórych członków neo-KRS (Macieja Nawackiego, Dariusza Drajewicza, Jędrzeja Kondka, Rafała Puchalskiego, Arkadiusza Mularczyka, Teresy Kurcyusz-Furmanik, oraz Jarosława Dudzicza) polegającą na wykorzystaniu możliwości zwoływania dodatkowych posiedzeń on-line komisji tematycznych KRS w dniach, kiedy nie odbywały się posiedzenia plenarne KRS. Umożliwiało to wypłatę dodatkowych diet w kwocie około 1000 zł za udział w każdym z tych posiedzeń, przy czym liczba posiedzeń była absurdalnie duża (łącznie 26), a czas trwania niektórych bardzo krótki (kilkanaście minut). W ten sposób „rekordziści” Maciej Nawacki i Dariusz Drajewicz otrzymali dodatkowe wynagrodzenie w wysokości ponad 22.000 zł, a wydatki dla członków „komisji bibliotecznej” przekroczyły roczny budżet neo KRS na zakup książek.

Sytuacja związana z wynikającymi z opisanego procederu dodatkowymi wydatkami Skarbu Państwa stała się na tyle niepokojąca, że ​​w grudniu 2020 r. Przewodniczący neo KRS Leszek Mazur wstrzymał wypłatę wynagrodzeń z tego tytułu, stwierdzając, że dalsze takie działania wyczerpałyby budżet KRS do sierpnia lub września 2021, doprowadził do zmiany regulaminu uniemożliwiając ich dalszą wypłatę, a także ujawnił mediom protokoły posiedzeń komisji. Wszystko wskazuje, że z tego właśnie powodu został on bezpodstawnie usunięty z funkcji przewodniczącego neo KRS.

Wyrażamy pogląd prawny, że opisany wyżej proceder mógł zrealizować znamiona przestępstwa z art. 286 § 1 k.k. (wyłudzenie mienia) polegającego na doprowadzeniu do wypłaty nienależnych diet na szkodę Skarbu Państwa o łącznej wartości ponad 160.000 zł, poprzez wprowadzenie organu dysponującego środkami na działalność neo KRS w błąd co do rzeczywistej potrzeby odbywania dodatkowo płatnych posiedzeń on-line poza terminami sesji plenarnych. Fakt, że na początku opisanej wyżej działalności (lipiec 2020) wysokość wypłaconych w tym trybie środków wyniosła 9.000 zł, a pod koniec (listopad 2020) już ponad 80.000 zł sprawia, że można rozważać uzupełnienie kwalifikacji prawnej o art. 65 § 1 k.k. (uczynienie z przestępstwa stałego źródła dochodu).

Trudno znaleźć odpowiednie słowa, aby opisać sposób „rozwiązania” opisanej wyżej afery przez pozostałych członków neo KRS, poprzez usunięcie z funkcji jej przewodniczącego osoby, która opisaną wyżej aferę upubliczniła i uniemożliwiła jej kontynuację. W sposób metaforyczny istotę sprawy oddają dwa określenia pochodzące z gwary przestępczej, tj. „omerta” i „dintojra”. Przypominamy, że „omerta” to „zmowa milczenia, nieformalne prawo sycylijskie zabraniające członkowi rodziny mafijnej informowania o jej przestępstwach osób spoza rodziny”, natomiast „dintojra”, to „przestępcza zemsta”, która może nastąpić m.in. w razie naruszenia przez członka „rodziny” zmowy milczenia.

Znamienne jest, że znane od dłuższego czasu sytuacje związane z podejrzeniem antysemickich wpisów jednego z członków neo KRS (Jarosława Dudzicza), czy ujawnione przez media informacje o związku jego 4 członków (Macieja Nawackiego, Jarosława Dudzicza, Dariusza Drajewicza, oraz Rafała Puchalskiego) z tzw. „farmą trolli w Ministerstwie Sprawiedliwości” nie doczekały się żadnej reakcji ze strony pozostałych, nielegalnie powołanych, członków neo KRS, a ujawnienie afery związanej z wypłatą nienależnych diet członkom tego organu spowodowało błyskawiczne usunięcia przewodniczącego.

Opisana wyżej afera, związana z wypłatą członkom neo KRS nienależnych diet, stanowi kolejne potwierdzenie, że nielegalnie wybrany i moralnie skompromitowany organ jakim jest neo KRS nie jest w stanie pełnić konstytucyjnej funkcji w postaci obrony niezależności sądownictwa i niezawisłości sędziowskiej. W związku z powyższym po raz kolejny wzywamy sędziów-członków neo KRS do ustąpienia ze stanowisk w tym organie, na które zostali powołani z naruszeniem konstytucji.

themis-sedziowie.eu

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments