Jakub Tau: Czy będzie nowa mowa w Fulton?

4.5
(2)

„Od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem opuściła się żelazna kurtyna w poprzek kontynentu”. Te słynne słowa Winstona Churchilla wygłoszone w Fulton, w stanie Missouri 5 marca 1946 r. były odpowiedzią na przemówienie Stalina, który oskarżył Zachód o przygotowywanie nowej wojny.

Mogło to być przyjęte z ulgą przez wielu: odpada kwestia roszczeń wielu narodów (w tym Polaków), odpada poczucie winy wobec tamtych zza żelaznej kurtyna. Nie trzeba ich żałować, można nimi pogardzać.

Teraz też grozi nam odcięcie od świata Zachodu. Będzie to dla nas bolesne nie tylko ze względów materialnych, ale i moralnych, bo pójdą na marne marzenia pokoleń peerelu, pójdzie na marne radość z odzyskanej europejskości.

Tylko tym razem to nie bredzenie Putina o nowej broni, czy łukaszenkowskie strachy na Lachy mogą wywołać reakcję Zachodu. To my sami, jeśli w porę się nie ogarniemy.

Ostatnio, wśród innych spraw (LGBT, poszanowanie prawa, świeckość państwa, „nam się należało”) rozbrzmiała sprawa sędzi Beaty Morawiec z Krakowa. W piątek, 18 września około wpół do siódmej do jej mieszkania wparował prokurator z dwójką agentów CBA.
Bezprawie widać tu gołym okiem. Może ktoś w Europie stwierdzi wreszcie, że dość już tego?

Pytanie, kogo tu będzie bardziej żal: nas, czy Białorusinów, którzy walczą o wolność i niepodległość, a granica wolnego świata mocno się od nich oddali.

Jakub Tau

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments