„Iustitia” i „Themis” nagrodzone przez Gazetę Wyborczą

0
(0)

10 kwietnia na Gali Plebiscytu Ludzie Roku 2018, w siedzibie Agory i redakcji Gazety Wyborczej wręczono nagrodę w kategorii: „O prawo i sprawiedliwość”. Nominowani to: inicjatywa Wolne Sądy i inni aktywiści, Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” i Sowarzyszenie Sędziów „Themis” oraz inni sędziowie, a także Stowarzyszenie Prokuratorów „Lex super omnia” i inni prokuratorzy.

Nagrodę wręczyła Ewa Ivanova z Gazety Wyborczej, która powiedziała:

– Kto miał się wystraszyć, to się wystraszył. Kto miał się ześwinić, to się ześwinił – powiedział sędzia Igor Tuleya. Oni się nie wystraszyli i nie ześwinili. Nie dają się złamać. Walczą o prawo obywateli do rzetelnych i uczciwych procesów. Wierzą w realizację zasad konstytucji i państwa prawa. Nie godzą się na upolitycznianie wymiaru sprawiedliwości, na ordynarne łamanie prawa. Za swój sprzeciw płacą najwyższą cenę. Władza chce zamknąć im usta, zastrasza ich.
Nagrodę otrzymują Stowarzyszenia Sędziów „Iustitia” i „Themis” oraz inni sędziowie. To organizacje sędziowskie oraz sędziowie, którzy nie godzą się na upolitycznienie sądów i łamanie prawa. Walczą solidarnie o prawa obywatelskie, o prawo obywateli do rzetelnych i uczciwych procesów. Wierzą w realizację zasad Konstytucji i państwo prawa. Podejmują uchwały, organizują akcje edukacyjne.

Sędzia Krystian Markiewicz, prezes SSP „Iustitia”:

– Już gdzieś państwa widziałem i to nie była sala sądowa. Jak patrzę na polityków, aktorów, dziennikarzy, osoby z niepełnosprawnościami. Spotykaliśmy się pod sądami przez dwa lata. Wiedzieliśmy, że nie ma niezależności bez solidarności. Ta nagroda jest wszystkich państwa. Nieraz jest taka niewielka granica. Niektórzy mówili, że przesadzamy, że nie będzie tak źle. W Turcji też mówili cztery lata temu, że sędziowie przesadzają. Jeden z kolegów z Turcji siedzi w więzieniu, Też mu mówili, że przesadza. Jeżeli nie będzie wolnych sądów, nie będzie wolności.

Sędzia Beata Morawiec, prezes Zarządu Głównego SS „Themis”:

– Jesteśmy dwoma stowarzyszeniami, ale zrzeszamy tych samych odważnych sędziów, którzy stoją na straży praworządności. Dziękujemy wszystkim obywatelom za wsparcie, które nam dawali. Gdy stowarzyszenia muszą zastąpić Krajową Radę Sądownictwa, nasze wyzwania są większe. Ale efekt tego głosowania jest dowodem na to, że doceniacie państwo nasza działalność.

[z relacji na wyborcza.pl]
Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments