„Zniknięte” wyroki: 5 pytań, 1 odpowiedź i 1 zawiadomienie

Jeden z czytelników udostępnił nam wymianę korespondencji z Trybunałem Konstytucyjnym. Zamieszczamy ją za zgodą autora, nie podając nazwiska. Przy okazji MK informuje, że do Prokuratury Rejonowej dla Warszawy Śródmieście wpłynęło zawiadomienie od osoby prywatnej o możliwości popełnienia przestępstwa usunięcia z urzędowego zbioru orzeczeń „Orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego” treści trzech wyroków Trybunału.

Pytanie w trybie dostępu do Informacji Publicznej do Biura Trybunału Konstytucyjnego oraz fascynująca odpowiedź

1) Kto wydał polecenie dot. usunięcia z Internetowego Portalu Orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego następujących orzeczeń TK: wyrok z 9 marca 2016 r, sygn. K 47/15; wyrok z 11 sierpnia 2016 r., sygn. K 39/16; wyrok z 7 listopada 2016 r., sygn. K 44/16 – jeżeli było kilka osób wydających, proszę o podanie imienia i nazwisk wszystkich tych osób?
2) Kiedy wydano polecenie, o którym mowa w pkt 1? – proszę o podanie właściwej daty
3) Kiedy wykonano polecenie, o którym mowa w pkt 1? – proszę o podanie właściwej daty
4) Komu przekazano do wykonania polecenie, o którym mowa w pkt 1? – proszę o podanie imion i nazwisk tych osób
5) Właściwa treść polecenia, o którym mowa w pkt 1.


Odpowiedź:

Szanowny Panie,

odpowiadając na wniosek z 16 czerwca 2017 r., który wpłynął do Biura Trybunału Konstytucyjnego drogą elektroniczną, uprzejmie informujemy:

Zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy z 6 września 2001 roku o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2015, poz. 2058 ze zm.) obowiązane do udostępnienia informacji publicznej są podmioty będące w posiadaniu takich informacji. Dopóki określona informacja istnieje tylko w pamięci przedstawiciela władzy publicznej i nie została utrwalona w jakiejkolwiek formie, tak aby można było w sposób nie budzący wątpliwości odczytać jej treść, dopóty informacja taka nie ma waloru informacji publicznej (2012.09.14, wyrok NSA W-wa, I OSK 1177/12, LEX nr 1265660). W interesującej Pana sprawie podjęta decyzja była decyzja ustną (nie miała postaci sformalizowanej np. na piśmie, na dysku twardym) i dlatego nie stanowi informacji publicznej.

z poważaniem
Zespół Prasy i Informacji
Biura Trybunału Konstytucyjnego

Ocena Czytelników
[Razem: 8 Średnio: 3.5]
Print Friendly, PDF & Email

1
Dodaj komentarz

Możesz komentować z użyciem konta WordPress.com, Twittera, Facebooka, lub Google+.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Piotr Pierański
Gość
Piotr Pierański

Nie ma Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał, który nie uznaje swych własnych orzeczeń jest atrapą sterowaną przez kogoś, kto nie ma pojęcia o prawie konstytucyjnym. Nie wiem jak to się stanie, ale jestem pewien, że ludzie, którzy zniszczyli TK, odpowiedzą za to. Ta zbrodnia nie może ujść im płazem. Wczytywanie... 6