Sędzia Wiesław Johann z KRS nie będzie bronił sędzi Weroniki Klawonn z Sądu Okręgowego w Gdańsku

0
(0)

25 listopada w tekście zatytułowanym „Kanthak usiłuje wywrzeć presję na sędzię Klawonn – SSP “Iustitia” po groteskowej wypowiedzi rzecznika Ministerstwa Sprawiedliwości” przedstawiliśmy wypowiedź rzecznika Ministerstwa Sprawiedliwości Jana Kanthaka o sędzi Sądu Okręgowego w Gdanku Weronice Klawonn, prowadzącej sprawę z powództwa Jarosława Kaczyńskiego przeciwko Lechowi Wałęsie.

Skandaliczna wypowiedź rzecznika Kanthaka spotkała się z odpowiedzią w „Uchwale Zarządu Oddziału Gdańskiego SSP Iustitia z 24 listopada 2018 r. w sprawie niedopuszczalnego wywierania presji na sędziego Weronikę Klawonn”.

W obronie Weroniki Klawonn zaangażował się Komitet Obrony Sprawiedliwości KOS,pisząc:

[…]Naciski te są jaskrawym przykładem pogwałcenia podstawowych zasad związanych z powstrzymywaniem się przez władzę wykonawczą i ustawodawczą od wkraczania w niezawisłość sędziowską i to w trakcie toczącego się procesu.
Ataki posłów i wysokich urzędników państwowych na osobę sędziego, ale także atak mediów sprzyjających władzy, dotyczą symbolicznego uczczenia rocznicy odzyskania niepodległości, w której wraz ze współpracownikami sądu udział wzięła Sędzia Weronika Klawonn. To groźne zjawisko, które przekracza granicę osobistych wolności sędziego oraz stanowi ingerencję w jego niezawisłość.
Krytyka sędziego, która nie dotyczy merytorycznej strony procesu, ale wartości bliskich każdemu sędziemu takich jak Konstytucja, poszanowanie ojczyzny, wolność głoszonych poglądów, jest niczym innym tylko próbą wpływania na orzeczenie. Tym samym stanowi naruszenie zasady trójpodziału władz oraz prawa do wolnego od nacisków sądu.[…]

Gdański Oddział SSP „Iustitia” zwrócił się też do Krajowej Rady Sądownictwa o zajęcie stanowiska i obronę sędzi Klawonn. Zacytujmy tu Art. 186 ust. 1 Konstytucji RP – Krajowa Rada Sądownictwa stoi na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów, który trzeba przypomnieć wiceprzewodniczącemu KRS Wiesławowi Johannowi, sędziemu Trybunału Konstytucyjnego (w stanie spoczynku), gdyż jego podpis widnieje pod odpowiedzią KRS adresowaną do sędziego Piotra Wanglera, prezesa Oddziału SSP „Iustitia” w Gdańsku:

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments