Anonimy, śledztwa trałowe przeciw sędziom i sąd specjalny – uchwała SSP „Iustitia”

0
(0)

Uchwała Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” w sprawie nadużywania wobec sędziów uprawnień procesowych przez podmioty prowadzące postępowania dyscyplinarne i karne

Od pewnego czasu docierają do nas powtarzające się informacje o kierowanej przeciwko sędziom aktywności niektórych prokuratorów i rzeczników dyscyplinarnych. Inicjują oni swoje działania na podstawie sporządzanych przez „zatroskanych obywateli” anonimów. Zdarza się, że dotyczą one treści orzeczeń. Następnie, po zakreśleniu treścią anonimu ram prowadzonych czynności, oskarżyciele przesłuchują – bez wskazania właściwej podstawy prawnej, pouczenia o uprawnieniach procesowych oraz uniemożliwiając skorzystanie z pomocy pełnomocników – sędziów zaangażowanych w obronę niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Równocześnie bezprawnie żądają od prezesów właściwych sądów udzielenia szczegółowych informacji  na temat spraw prowadzonych przez nękanych sędziów na przestrzeni wielu lat. Działania takie przypominają „śledztwa trałowe”. Przywołują wspomnienia najhaniebniejszych okresów działania podległych politycznie prokuratorów. Zbiegają się w czasie z inicjowaniem aktywności nowopowołanego sądu specjalnego – Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Wzywamy Ministra Sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego – mającego  w aktualnej sytuacji ustrojowej bezpośredni wpływ na czynności podległych mu prokuratorów i rzeczników – o zaniechanie tych niedopuszczalnych w każdym praworządnym kraju Unii Europejskiej i motywowanych politycznie praktyk. Osoby nadużywające uprawnień procesowych muszą liczyć się z odpowiedzialnością za swoje działania. Jest ona szersza niż stworzony właśnie kontratyp mający chronić oskarżycieli dopuszczających się bezprawia.

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments