HFPC: Komu Prokurator Generalny udostępnia informacje o konkretnych sprawach?

0
(0)

Helsińska Fundacja Praw Człowieka otrzymała uzasadnienie decyzji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z marca 2018 r., w której uwzględnił skargę HFPC na decyzję Prokuratora Generalnego o odmowie dostępu do informacji na temat tego, ile razy i komu PG udostępniał informacje na temat konkretnych spraw toczących się przed sądami.

Prokurator uzyskał takie kompetencje na mocy art. 12 § 1 Prawa o prokuraturze. Przepis został wprowadzony w 2016 r. i na jego podstawie m.in. Prokurator Generalny może przedstawić informacje dotyczące konkretnych spraw nie tylko organom władzy publicznej, ale również „innym osobom”, jeżeli informacje takie mogą być istotne dla bezpieczeństwa państwa lub jego prawidłowego funkcjonowania.

HFPC skierowała wniosek w tej sprawie do Prokuratora Generalnego w sierpniu 2017 roku. Prokuratura Krajowa w odpowiedzi poinformowała, że żądana informacja ma charakter informacji przetworzonej, ponieważ prokuratura „nie dysponuje urządzeniem służącym do odrębnej rejestracji spraw, w których udzielono informacji na podstawie art. 12 § 1”.

Poniżej – wyrok z uzasadnieniem:

HFPC_WSA-uzasadnienie-PG-art-12
Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments