Przestańcie prześladować sędziów! – International Bar Association’s Human Rights Institute

0
(0)

W związku z ostatnimi doniesieniami o kampaniach nienawiści i zastraszania prowadzonych przez partię rządzącą Prawo i Sprawiedliwość przeciwko polskim sędziom, a także w związku z mającym wkrótce nastąpić przymusowym odejściem na emeryturę do 40 proc. sędziów – planowanym na 3 lipca 2018 r. – International Bar Association’s Human Rights Institute – IBAHRI (Instytut Praw Człowieka Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawników) potępia działania rządu Rzeczypospolitej Polskiej i wzywa do zaprzestania prześladowania sędziów. Ponadto IBAHRI apeluje o przestrzeganie praworządności oraz respektowanie praw człowieka i norm demokratycznych.

Współprzewodniczący IBAHRI ambasador (emerytowany) Hans Corell stwierdził: – Tocząca się „kampania zastraszania i szykan prowadzona przez instytucje rządowe”, na którą skarży się wielu polskich sędziów, dominacja państwa nad Krajową Radą Sądownictwa, z uprawnieniami do powoływania sędziów oraz niestosowanie się urzędników państwowych do orzeczeń Sądu Najwyższego wydawanych przeciwko nim stanowią jawny atak na polskie sądownictwo, który jest sprzeczny z zasadą rozdziału władzy i zagraża rządom prawa.

Współprzewodniczący dodał: – Zwracamy uwagę polskiego rządu na pierwszy punkt Podstawowych Zasad Niezawisłości Sądownictwa ONZ, według którego: „Niezawisłość sądownictwa powinna być zagwarantowana przez państwo i wpisana do Konstytucji lub prawa krajowego. Obowiązkiem wszystkich rządowych i innych instytucji jest respektowanie i przestrzeganie niezawisłości sądownictwa„.

Według doniesień sędziowie, którzy zgłaszali sprzeciw lub orzekali na niekorzyść urzędników państwowych uznanych winnymi naruszenia prawa, stali się obiektem nieustannych osobistych ataków, gróźb stronniczego postępowania dyscyplinarnego lub karnego, zarzutów o korupcję lub kampanii nienawiści.

Współprzewodniczący IBAHRI sędzia Michael Kirby AC CMG zauważył: – Jeżeli takie działania są wszczynane i prowadzone przez państwo, stanowią one poważne próby władz państwowych uciszenia społeczeństwa obywatelskiego i ogólnie prawników. Sędziowie nie powinni być karani za wykonywanie swojego zawodu zgodnie z prawem, kiedy z ramienia rządu sprawują wymiar sprawiedliwości w polskim społeczeństwie. IBAHRI wzywa do zaprzestania wszelkich prowadzonych przez instytucje rządowe działań, które budują klimat wszechogarniającej opresji wobec sędziów i ograniczają ich uprawnienia do funkcjonowania w sposób niezawisły.

Współprzewodniczący dodał: – Niezmiernie ważne jest, aby polski rząd pilnie podjął wszelkie możliwe działania na rzecz przywrócenia pozycji krajowego sądownictwa, w której możliwe będzie wykonywanie zgodnych z prawem czynności zawodowych bez narażenia na groźby, zastraszanie, szykanowanie czy ingerencję oraz zgodnie z Konstytucją państwa i międzynarodowymi standardami praw człowieka. Jako kraj, którego dzielni obywatele doznali w ostatnich dekadach licznych ataków na praworządność i niezawisłość władzy sądowniczej, Polska ma szczególne powody, aby pamiętać i doceniać ogromne znaczenie ochrony praw człowieka, rządów prawa i norm konstytucyjnych.

IBAHRI usilnie wzywa polskie władze państwowe niebezpieczne do wycofania politycznie motywowanych zarzutów karnych lub dyscyplinarnych wobec sędziów, do porzucenia niebezpieczne retoryki pełnej agresji oraz przerwania nieustannego ataku na rządy prawa.

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments