Czyny, nie deklaracje, pokażą prawdziwe intencje. Iustitia o apelu neo-KRS o wsparcie akcji humanitarnych w świetle uchwały z 17 grudnia 2021 r.

4
(1)

Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA ze zdumieniem i najwyższą dezaprobatą odbiera apel wystosowany do sędziów przez neoKRS „o wsparcie akcji humanitarnych mających na celu udzielanie pomocy uchodźcom uciekającym z obszarów objętych działaniami wojennymi” [pisownia oryginalna].

Sędziowie od pierwszych godzin agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę podjęli aktywne działania nakierowane m.in. na zorganizowanie i udzielenie wszelkiej możliwej pomocy zarówno walczącym o zachowanie wolności w Ukrainie, jak i uchodźcom z tych terenów, podobnie jak czynili to w każdej sytuacji wymagającej wsparcia w imię wartości humanitarnych, które wszyscy wyznajemy.

Sędziowie nie potrzebują do takiej aktywności żadnych apeli ani wezwań, zwłaszcza od organu, który niedawno (w dniu 17 grudnia 2021 r.) wydał uchwałę zakazującą sędziom aktywnego udziału w akcjach charytatywnych.

Wspomniana uchwała (poza wieloma innymi zachowaniami) ujawniła w całej pełni moralne bankructwo tego gremium i serwilistyczną postawę jego członków wobec obozu sprawującego władzę polityczną. Owa postawa z pewnością nie uległa zmianie, co widać po wpisach niektórych z nich w mediach społecznościowych, wskazujących na chęć wspomagania tylko określonych organizacji zajmujących się pomocą humanitarną – odpowiadających obozowi politycznemu, któremu służą lub rozpowszechniających swoje niedowarzone przemyślenia na temat strategii, jaką Federacja Rosyjska winna przyjąć do złamania oporu narodu ukraińskiego (https://twitter.com/maciej_nawacki/status/1497894006738624513?s=21https://twitter.com/jdudzicz/status/1498430563761496069?s=21).

Tego rodzaju deklaracje i apele ze strony ludzi, którzy poprzez swoje niekonstytucyjne zachowania sprzeniewierzające się wszystkim zasadom pełnienia służby sędziowskiej przyczynili się do powstania (na szczęście – jak się okazało – mylnego) wrażenia, że wartości demokratyczne i przywiązanie do wolności i praw obywatelskich w Europie są w odwrocie, jawią się jako szczególnie odrażające.

Haniebna uchwała z 17 grudnia 2021 r. (https://krs.pl/pl/dzialalnosc/opinie-stanowiska-uchwaly/1287-stanowisko-krajowej-rady-sadownictwa-z-dnia-17-grudnia-2021-r-wp-050-231-2021.html) [ Monitor skomentował to w publikacji zatytułowanej „Stanowisko niezwykle etycznej i dbałej o bezstronność sędziów Krajowej Rady Sądownictwa oraz komentarz” – przyp. Redakcji] dotychczas nie została uchylona, a jej autorzy nie przeprosili za nią. NeoKRS nie skrytykowała również żadnego z wyżej wskazanych a godnych potępienia zachowań jej członków.

Jako sędziowie nie potrzebujemy apeli ani wezwań wskazujących kiedy możemy, a kiedy nie zachować się przyzwoicie. Robimy co do nas należy bez chełpliwości, ale i bez lęku. Stajemy zawsze i od zawsze po stronie słabszych i potrzebujących pomocy, pomagamy nie tylko uchodźcom z Ukrainy, lecz również tym, którzy byli zatrzymywani na granicy polsko-białoruskiej i przerzucani z powrotem na terytorium Białorusi na cierpienie i śmierć na rozkazy tych, którzy teraz na fali społecznego zrywu pokazują się jako najwięksi orędownicy przyjmowania uchodźców.

Nie wzywamy członków neoKRS do udzielenia wsparcia uchodźcom, nie apelujemy do nich. Każdy przyzwoity człowiek wie, jak należy się zachować w określonej sytuacji. Oczekujemy jednak nie deklaracji, a realnych działań, w tym takich, które pozwolą przywrócić w Polsce praworządność i poprzez wykonanie orzeczeń trybunałów europejskich zapewnić jej miejsce w demokratycznej wspólnocie państw europejskich.

Obstrukcja wyroków ETPC i dalsze zasiadanie w neoKRS jest tożsame z postawą władz Federacji Rosyjskiej. Każdy w ramach swoich możliwości może podjąć odpowiednie działania. Czyny, nie deklaracje, pokażą prawdziwe intencje.

iustitia.pl

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments