Komunikat o XXXI Zwyczajnym Walnym Zebraniu Delegatów SSP „Iustitia”, przebiegu obrad, wyborze nowego Zarządu i Prezesa oraz dwie uchwały: Programowa o celach i zadaniach na najbliższe lata i druga – o solidarności z sędziami włoskimi.
Relacja z przebiegu Walnego Zebrania
Wybraliśmy nowe władze centralne. Przedstawiciele Iustitii z całego kraju zdecydowali, że po upływie kadencji prof. Krystiana Markiewicza na stanowisku prezesa zastąpi go dotychczasowy rzecznik prasowy stowarzyszenia – sędzia Bartłomiej Przymusiński. Sędzia Markiewicz pozostaje członkiem zarządu, odpowiedzialnym za współpracę Iustitii z Komisją Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury.
„To dla mnie zaszczyt, ale przede wszystkim – ogromna odpowiedzialność: przed sędziami i obywatelami, którym służymy każdego dnia. Wciąż stoimy przed wyzwaniami, które wymagają naszej czujności, determinacji i solidarności. Musimy nie tylko reagować na bieżące zagrożenia dla niezależności sądów, ale i myśleć o przyszłości – o tym, jak wymiar sprawiedliwości ma wyglądać za pięć, dziesięć czy dwadzieścia lat.” – mówi sędzia Przymusiński. – „Musimy patrzeć szerzej: dostrzegać zmiany społeczne, technologiczne, kulturowe. I umieć na nie odpowiadać z rozwagą i odpowiedzialnością.”
Dodaje, że sędziowie mogą i powinni być aktywnym uczestnikiem debaty o praworządności, sprawiedliwości i roli sędziów w demokratycznym państwie prawa. „Mamy siłę, by kształtować rzeczywistość – zapewnia – i nie musimy godzić się na bierność”.
Wśród najważniejszych zadań Stowarzyszenia wymienia współpracę z Komisją Kodyfikacyjną w zakresie projektowania zmian ustawodawczych naprawiających polski wymiar sprawiedliwości i reformujących ustrój sądów. Podkreśla konieczność likwidacji nadzoru administracyjnego ministra sprawiedliwości nad sądami i potrzebę powołania zgodnej z konstytucją Krajowej Rady Sądownictwa.
Wskazuje na potrzebę otwarcia Stowarzyszenia na współpracę z młodszymi pokoleniami prawników poprzez organizowanie szkoleń dla młodych sędziów, kontakty z Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury i propagowanie idei wolontariatu.
[Prezes] Zwraca uwagę na nowe wyzwania dotyczące obronności i konieczność przeszkolenia jak największej liczby sędziów z zakresu pierwszej pomocy.Nowe władze stowarzyszenia będą też niezmiennie wspierać działalność edukacyjną w Polsce i współpracować ściśle ze stowarzyszeniami sędziowskimi na szczeblu międzynarodowych i służyć swym doświadczeniem i pomocą środowiskom sędziowskich w krajach, w których trwa atak na niezależność sądownictwa.
O realizację tych celów w ramach nowego zarządu Iustitii będą dbać również sędziowie: Joanna Hetnarowicz – Sikora (Sąd Rejonowy w Słupsku), Paweł Juszczyszyn (Sąd Rejonowy w Olsztynie), Katarzyna Wróbel – Zumbrzycka – rzecznik prasowy Stowarzyszenia (Sąd Rejonowy dla Warszawy – Woli w Warszawie, rzecznik prasowy Iustitii), Tomasz Klimko (Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu), Piotr Gąciarek (Sąd Okręgowy w Warszawie), Urszula Żółtak – wiceprezes ds. organizacyjnych (Sąd Rejonowy dla Warszawy – Mokotowa w Warszawie), Magdalena El-Hagin (Sąd Okręgowy w Gdańsku), Krystian Markiewicz (Sąd Okręgowy w Katowicach), Wojciech Buchajczuk – skarbnik Stowarzyszenia (Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie).
Do Komisji Rewizyjnej wybrano sędziów: Małgorzatę Stanek (Sąd Apelacyjny w Łodzi), Bartłomieja Starosty (Sąd Rejonowy w Sulęcinie) i Arkadiusza Tomczaka (Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie).
„Obiecujemy rzetelną, transparentną i konsekwentną pracę oraz otwartość na dialog nawet wówczas, gdy się różnimy.” – zapewnia sędzia Przymusiński.
Sędzia Krystian Markiewicz, który pozostawał prezesem Iustitii przez ostatnich 9 lat, podkreśla zaś: „To był czas trudny, ale i piękny. Iustitia stała się silnym, mądrym i szanowanym stowarzyszenie. Teraz z nową energią będziemy niezmiennie mówić głosem sędziów, jak i stać na straży wartości, które leżą u podstaw naszej pracy.”
Uchwała Programowa
Uchwala-Programowa-ZZD-11-13.4.2025Zdjęcie ilustrujące: Bartłomiej Przymusiński. Źródło Profil FB „Iustitii”