Marian Sworzeń. Prawo Wielkich Liter: PREKLUZJA DOWODOWA

5
(2)

Prekluzja oznacza „zamknięcie czegoś przed kimś”. Przykładem art. 381 kpc, który nie zezwala stronom w drugiej instancji na powoływanie dowodów, możliwych do zgłoszenie w pierwszej. Ale przepis jest łaskawy, gdyż dodaje: „chyba, że potrzeba powołania się na nie wynikła później”. Ani chybi to dobre rozwiązanie.

Rząd Donalda Tuska według słów prof. Wojciecha Sadurskiego z noworocznego „Newsweeka” jest w sytuacji podobnej do załogi, zmuszonej do remontu statku na pełnym morzu. Przenosząc to porównanie na twardy grunt, widzimy starego administratora budynku, który popsuł zamki i przewody, i ma teraz pretensje do swego następcy, że chce je naprawić.

Efektem założenia podsłuchów ujawnionych w aferze Watergate był upadek prezydenta USA, Nixona. U nas efektem podsłuchów instalowanych z polecenia Kamińskiego i Wąsika ma być ich wywyższenie: status więźniów politycznych. Minus w Ameryce = plus w Polsce? Coś tu nie gra, wyraźnie słychać jakieś trzaski.

Kiedy i gdzie odbył się marsz „Tysiąca Tóg”? 11 stycznia 2020 r. w Warszawie. PiS, zwołując demonstrację na 11 stycznia br., chce tę rocznicę po swojemu „uczcić” (jest też inny wzgląd, ale o nim niżej).

Liczba pism lokalnych wynosi około siedmiuset, z czego wynika, że niemal co czwarta polska gmina ma własny periodyk. Po wyborach samorządowych z 2019 r. nie było ani jednego przypadku okupowania przez radnych siedziby redakcji miejscowej gazety. Tytuł do chwały.

Uwagi Petrusa Suma (notabene obaj byliśmy na warszawskim marszu): „Ośmioletnie nieprawe i niesprawiedliwe rządy przyniosły skutek w postaci chaosu prawnego. Odpowiedzialność ciąży na znanych z imienia i nazwiska osobach i ich poplecznikach, ale ja winię za to także tych obywateli, którzy swoimi decyzjami wyborczymi umożliwili im niszczenie Państwa. O ile jeszcze taki wybór w roku 2015 tłumaczyć można ich nieświadomością, o tyle swego głosowania z lat 2019 i 2020 nie mogą niczym usprawiedliwić, bo cele i metody wówczas rządzących dla nikogo nie były już tajemnicą.”

Zachowanie ministra po przejściu do ław opozycji zazwyczaj pasuje do wcześniejszego sposobu pełnienia przezeń obowiązków. Są albo umiarkowanie robotni i mocno gadatliwi, albo cisi i pracowici. Niedawno pojawiła się nowa kategoria milczek posługujący się gestem, który mówi za niego. I o nim.

Jak piszą media, radny PiS z Krosna zamontował na płocie kapliczkę św. Michała Archanioła z wezwaniem: „Od masonów, komunistów, tęczowej zarazy zachowaj nas Panie Boże”. Obejrzałem fotografię napis się zgadza, ale… nie ma przecinków. Ten byk gramatyczny wygląda na świadomą próbę zwrócenia na siebie uwagi przed wyborami samorządowymi.

Anatole to po grecku Wschód, z którego przybyli Kacper, Melchior i Baltazar. Św. Mateusz (2, 1) pisze nie o królach, lecz o mędrcach (magoi), tak więc ten dziewięćsił trzyma się tradycji:

K M B

3 M A

G O I

Dla mówców (również sejmowych) ta rada Marka Aureliusza: „Przemawiać należy i w senacie, i do każdego człowieka skromnie i niezbyt dobitnie; wyrażać się po prostu.”

Od Aureliusza przechodzimy do „Antologii anegdoty antycznej”. Złodziej, który okradł Demostenesa, broni się: „Nie wiedziałem, że to twoje.” A mistrz mowy na to: Ale wiedziałeś, że nie twoje.”

W czasach Tyberiusza jeden z obywateli został oskarżony o „obrazę majestatu, gdyż uderzył swego niewolnika mającego przy sobie drachmę z wizerunkiem tego cesarza.

Oto jedna z dawnych sądowych wesołości. Sędzia, słysząc, że świadek jest muzykiem, dopytuje: „Czy ukończył konserwatorium?”. Wobec zaprzeczenia, każe protokolantowi wpisać: „grajek”. Teraz by to było nagrane do wysłuchania i obejrzenia.

Dwa dni grudnia 1170 r. (2 i 29) to czas akcji dramatu T. S. Eliota „Zbrodnia w katedrze”, którego bohaterem jest arcybiskup Canterbury, Tomasz Becket. Polskim odpowiednikiem jego tragicznego końca był los św. Stanisława, zabitego na Wawelu.

Od wyborów parlamentarnych minęły prawie trzy miesiące, ale Sąd Najwyższy jeszcze ich nie zatwierdził. Ma to być przedmiotem obrad SN w dniu 11 stycznia br. o godzinie 11 (uwaga! dzień marszu PiS). Orzekać ma Izba Spraw Publicznych, której status jest kwestionowany, tak więc cokolwiek postanowi, podważone być może (vide morze z litery R).

W grudniu 1939 r. w Angers powstała Rada Narodowa Rzeczypospolitej Polskiej jako organ doradczy Prezydenta, a w swej istocie emigracyjny odpowiednik Sejmu (DU nr 104 i 105, poz. 1008 i 1009).

Albrecht Dürer był nie tylko artystą, ale i radnym Norymbergi. Odwiedziwszy Innsbruck, narysował widok tego miasta i podpisał: Isprug. Podobnie było z Antwerpią, przedstawioną jako Antorff. I tak to zostało.

Marian Sworzeń

prawnik, pisarz, członek PEN Clubu

www.marian-sworzen.pl

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments