Marian Sworzeń. Prawo wielkich liter: ODPIS PISMA

0
(0)

Opadłem z sił, gdy w tytule felietonu – własnoręcznie wpisanym – ujrzałem nazwę partii rządzącej w całej swojej podwójności. Wobec tego poprzestaję na odesłaniu zainteresowanych tematem do art. 140 kpc, i na tym, choć się nie spisałem, kończę.

D’Hondt, twórca systemu proporcjonalnego liczenia głosów, zanim został profesorem uniwersytetu przez całe lata był sekretarzem w trybunale handlowym. Na uczelni wykładał prawo cywilne, finansowe i notarialne. Jego miastem była belgijska Gandawa: tu się urodził (1841 r.), pracował i zmarł (1901 r.). I chociaż jego nazwisko ożywa przy wyborach, imienia (Victor) nie znają ani zwycięzcy, ani przegrani.

Prawnicy nawet wtedy, gdy rozumują i argumentują, zamykają swoją myśl, nie zawsze zresztą zdając sobie z tego sprawę, w formach mających określoną datę i noszących ślady dawno minionej epoki – tak dalece myśl prawnicza jest przeniknięta historią”. To kolejny fragment książki M. Halbwachsa „Społeczne ramy pamięci”. Stwierdzenie to, choć sprzed stu lat, jest nadal aktualne. Wcale mu nie szkodzą wypowiedzi prawników-oficjeli przeniknięte współczesnością (wyborczą).

I teraz granica wschodnia… Petrus Sum pisze do mnie: „Służalcze wobec naszych najdroższych (w dosłownym znaczeniu) politykierów służby siłowe po raz kolejny udowodniły, że znakomicie sobie radzą z ochroną granicy przed próbującymi dostać się do Polski nieszczęśnikami, traktowanymi nieludzko i z obrazą prawa. Znacznie gorzej im idzie z rzeczywistymi zagrożeniami. Matematyk rzekłby, że skuteczność ich działań jest do tych zagrożeń odwrotnie proporcjonalna”.

Są łzy smutku, są też łzy szczęścia. O nich ten dziewięćsił:

O K O
P A N
Ł E Z

Prosiłeś dla siebie o umiejętność rozstrzygania spraw sądowych, oto spełniam twoje pragnienie i daję ci serce mądre i pojętne” – to odpowiedź Boga na prośbę króla Salomona.

Ile lat istnieje świat? Podam to, co król Jagiełło w 1416 r. przekazał Żmudzinom (a Długosz zapisał) podczas chrztu ich kraju: 6600 lat. Licząc do dzisiaj: 7207.

Samorząd terytorialny jest praktyczną szkołą działalności politycznej. Partie idące do parlamentu bez możliwości pochwalenia się udziałem w zarządzie miast lub gmin wiejskich są niczym nauczyciel lub lekarz bez stażu.

Mann w audycji radiowej (X.1942 r.) z Ameryki do Niemiec mówił o natrząsaniu się szefa „Hitlerjugend”, Baldura von Schiracha, ze „starca z Białego Domu”, prezydenta Roosevelta. Miedwiediew, wieczny młodzieniec z Kremla, publicznie (VII.2023 r.) nazwał prezydenta Bidena „zaspanym staruszkiem”.

Autentyczne. 2 sierpnia widziałem w TVP początek teleturnieju, w którym pierwsza runda pytań dotyczyła Powstania Warszawskiego, a druga – postaci z serialu „Pszczółka Maja”.

Marian Sworzeń

prawnik, pisarz, członek PEN Clubu

www.marian-sworzen.pl

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments