Głosy sędziów z Themis i Iustitii w sprawie wolności mediów

5
(1)

Stanowisko Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Themis z 28 czerwca 2023 roku

Najpierw władza przejmuje sądy, tak likwiduje trójpodział władz. Następnie likwiduje niezależne media, by stać się w pełni władzą autorytarną.

Wolni, świadomi obywatele, niezależni sędziowie i niezależne media mogą powstrzymać władzę od zawłaszczenia naszego wspólnego dobra, jakim jest trójpodział władz, demokracja i silna Polska w Unii Europejskiej.

W związku z powyższym my, sędziowie, w pełni popieramy apel i oświadczenie redaktorek i redaktorów naczelnych polskich mediów z dnia 28 czerwca 2023 r. w sprawie wolności słowa i wolności mediów w Polsce.

Oświadczamy, że w pełni zgadzamy się z powyższym oświadczeniem. Solidaryzujemy się z szanownymi redaktorkami i redaktorami, i zobowiązujemy się zawsze stać obok nich w walce o nasze wspólne dobro, tj. Konstytucję, demokrację, wolne media i silną Polskę w Unii Europejskiej.

Stanowisko Zarządu SSP „Iustitia” w sprawie wolności mediów

Sprzeciwiamy się kolejnym próbom łamania niezależności wolnych mediów. W demokratycznym państwie prawa takie działania są niedopuszczalne i muszą budzić oburzenie.

Wspieramy redaktorki i redaktorów – autorów oświadczenia i jesteśmy z nimi solidarni. Dziś wszyscy jesteśmy dziennikarzami, bo bez niezależnych mediów nie ma wolnej i mądrej Europy.

Przypominamy, że Konstytucja RP gwarantuje wolność prasy i środków społecznego przekazu oraz prawo do informacji (art. 14 i 54 Konstytucji RP).

Niezależne media istnieją po to, by patrzeć władzy na ręce. Niezależne media, tak jak niezależne sądy, służą obywatelom, a nie politykom. Bez niezależnych mediów, tak jak bez niezależnych sądów, nie ma wolności i demokracji.

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments