23 listopada Rada Europy opublikowała raport Sekretarz Generalnej RE Mariji Pejčinović Burić na temat istotnych kwestii poruszonych w dwóch wyrokach polskiego Trybunału Konstytucyjnego z 24 listopada 2021 r. i 10 marca 2022 r. W wyrokach tych Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że Europejska Konwencja Praw Człowieka, a konkretnie art. 6, który zapewnia prawo do rzetelnego procesu sądowego (zgodnie z wykładnią Europejskiego Trybunału Praw Człowieka), jest niezgodna z polską konstytucją.
Sekretarz Generalna konkluduje, że ustanowiona i wyłączna kompetencja ETPC do stosowania i interpretowania praw określonych w Konwencji została zakwestionowana przez te dwa wyroki. W rezultacie obowiązek Polski zapewnienia każdej osobie podlegającej jej jurysdykcji korzystania z prawa do rzetelnego procesu sądowego przez niezawisły i bezstronny sąd ustanowiony ustawą nie jest przez polskie prawo zagwarantowany. Sekretarz Generalna wyraża swoje zaniepokojenie w związku z rosnącą liczbą podobnych wyroków i związanych z nimi skarg zawisłych przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.
W swoim raporcie Sekretarz Generalna podkreśla ścisłe zobowiązanie Polski do wykonywania wyroków Trybunału Europejskiego i podkreśla, że stwierdzonymi niedociągnięciami musi zająć się Komitet Ministrów, w ramach nadzoru nad wykonywaniem przez Polskę tych wyroków, zgodnie z art. 46 Konwencji. Komitet Ministrów skontroluje w grudniu 2022 r. wykonanie przez Polskę wyroków ETPC w sprawie Xero Flor w Polsce sp. z oo oraz w sprawach Reczkowicz, Broda i Bojara.
Sprawozdanie posłuży jako podstawa do dalszego zaangażowania władz polskich w konstruktywny dialog, mający na celu zapewnienie pełnego korzystania z prawa do rzetelnego procesu sądowego przez niezawisły i bezstronny sąd ustanowiony ustawą w Polsce.
Więcej w tekście źródłowym: poniżej – w wersji angielskiej; wersja francuska pod linkiem ⇒ 1680a8eb56 (coe.int)
SG_Inf(2022)39E