Piotr Rachtan: Co sądzi dr hab. Ryszard Piotrowski o „Przesłaniu prof. Ryszarda Piotrowskiego z okazji Zebrań Sędziów 20 kwietnia 2017r.”?

5
(2)

Szanowałem niezależne poglądy Ryszarda Piotrowskiego na prawną rzeczywistość Polski, oparte o gruntowną wiedzę i twarde przekonania. Wielokrotnie publikowałem w Monitorze jego wypowiedzi, które świadczyły o jego niezależności i osobistej odwadze. Co się zmieniło od 2017 roku, że w youtubowym Kanale Zero zakwestionował neosędziowski status osób, rozstrzygających to, kto jest Prokuratorem Krajowym?

W swoim wystąpieniu, zarejestrowanym w serwisie YouTube i opublikowanym przed zebraniami sędziów 20 kwietnia 2017 roku dr hab. Ryszard Piotrowski, profesor Uniwersytetu Warszawskiego mówił o konstytucyjnie zagwarantowanej niezależności władzy sądowniczej od władz ustawodawczej i wykonawczej.

Komentując projekt zmian sposobu wyboru członków sędziowskiej kurii Krajowej Rady Sądownictwa mówił, że [dotychczas, tj. do 2017 roku] „władza ustawodawcza, czyli politycy, nie ma wpływu na to, kto ma zostać sędzią”. Ten stan uważał za zgodny z konstytucją. Można domniemywać, że dostrzegał niebezpieczeństwo dla porządku prawnego pojawienia się osób przyodzianych w togi sędziowskie, które jednak sędziami nie będą. Nie używał w tym przesłaniu słowa „neosędziowie„, a nawet „niesędziowie„. Przecież takich osób w sądownictwie jeszcze nie było – ustawa, według projektu prezydenta, weszła w życie w styczniu 2018 roku. W istocie prof. Piotrowski zaprzecza, by te osoby mogłyby być sędziami.

Wracam do tego wystąpienia, by publicznie zadać pytanie – kim więc miałyby być osoby, rekomendowane prezydentowi w trybie projektowanej w 2017 roku ustawy o KRS, tak jak je widział wtedy dr hab. Ryszard Piotrowski, a kim są teraz w jego dzisiejszej optyce.

I co sam sądzi o wypowiadanej wtedy przez Ryszarda Piotrowskiego, szczerze i odważnie, analizie dzisiejszy Ryszard Piotrowski.

Piotr Rachtan

Przesłanie prof. Ryszarda Piotrowskiego z okazji Zebrań Sędziów 20 kwietnia 2017r.

20 kwietnia 2017r. zwołane zostały zebrania sędziów, podczas których ma dojść do omówienia aktualnej sytuacji sądownictwa oraz wyboru przedstawicieli Forum Współpracy Przedstawicieli.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

[…] swoim wcześniej artykułowanym – zdecydowanie i dobitnie – opiniom. Zwróciliśmy w Monitorze na ten dziwny zwrot uwagę, teraz zaś przywołujemy najnowszy dwugłos z profilu FB dr. hab. Michała Romanowskiego, […]

[…] swoim wcześniej artykułowanym – zdecydowanie i dobitnie – opiniom. Zwróciliśmy w Monitorze Konstytucyjnym na ten dziwny zwrot uwagę, teraz zaś przywołujemy najnowszy dwugłos z profilu FB dr. hab. Michała Romanowskiego, […]