Podsumowanie i zapis video pierwszego w historii obywatelskiego wysłuchania kandydatów na Prokuratora Krajowego

0
(0)

21 lutego br. odbyło się pierwsze w historii obywatelskie wysłuchanie kandydatów na Prokuratora Krajowego. Zorganizowały je Akcja Demokracja, Fundacja Otwarty Dialog, Stowarzyszenie Adwokackie Defensor Iuris i Stowarzyszenie Skwer Władysława Bartoszewskiego oraz Video-KOD.

Wysłuchanie miało na celu:
• odbudowę zaufania obywateli do prokuratury jako kluczowej służby publicznej stojącej na straży praworządności;
• zwiększenie partycypacji obywatelskiej w procesie wyboru kandydatów;
• uzyskanie rekomendacji środowisk obywatelskich w toczącym się, oficjalnym procesie konkursowym;
• promocję wysłuchań obywatelskich jako pożądanej formy udziału obywateli w życiu publicznym.

Do udziału w wydarzeniu zostało zaproszonych pięcioro kandydatów, spośród których udział wzięli ostatecznie prok. Ewa Wrzosek i prok. Dariusz Korneluk.

Wysłuchanie przybrało formułę debaty podzielonej na dwa bloki: w pierwszym z nich kandydaci odpowiadali na pytania moderatorów, w drugim – byli “przesłuchiwani” przez publiczność zgromadzoną na miejscu oraz przez internautów.

W bloku moderatorskim organizatorzy przygotowali szereg pytań zgrupowanych w następujących obszarach tematycznych:

• przywrócenie praworządności i odpowiedzialność na nadużycia władzy w prokuraturze w latach 2015-2023;
• funkcjonowanie prokuratury;
• otoczenie polityczne i europejskie/międzynarodowe;
• obywatel (jako pracodawca i “klient”) i społeczeństwo obywatelskie;
• prawa człowieka (gwarancje ochrony);
• spojrzenie w przyszłość: docelowy model prokuratury i procesu karnego.

Debatę moderowali dziennikarze Jacek Żakowski (TOK FM) i Mariusz Jałoszewski (Oko.press) oraz adw. Ewa Marcjoniak (Defensor Iuris) i Jakub Kocjan (Akcja Demokracja), a wydarzenie poprowadził Marcin Mycielski (ODF).

Prokuratorzy Ewa Wrzosek i prokurator Dariusz Korneluk zaprezentowali wizję prokuratury otwartej i praworządnej, a nade wszystko – niezależnej i chroniącej prawa człowieka.

Do kluczowych zagadnień i jednocześnie zobowiązań podjętych przez kandydatów należały m.in. kwestie położenia kresu patologii nieuzasadnionych i przewlekłych tymczasowych aresztowań (w tym na rzecz wolnościowych, mniej inwazyjnych środków zapobiegawczych) oraz rozliczeń nielegalnych pushbacków wymierzonych w uchodźców i migrantów na granicy z Białorusią (z zastrzeżeniem utrzymywania twardego kursu wobec faktycznych przemytników), jak również promowanie kultury osobistej i odpowiedzialności za podejmowane przez prokuratorów decyzje. Uczestnicy wysłuchania zgodzili się również, że prokuratura powinna stać bliżej obywateli, a prokurator, począwszy od wydawanych oświadczeń, powinien zawsze występować pod nazwiskiem – nie ukrywając się za instytucjonalnym parawanem.

Wysłuchanie zakończyło podsumowanie i uwagi końcowe wygłoszone przez dwoje ekspertów: prof. Monikę Płatek i prof. Mirosława Wyrzykowskiego.

Profesor Płatek podkreśliła rolę organizacji pozarządowych w procesie kontroli obywatelskiej oraz systemowe, lekceważące i często pogardliwe względem obywateli funkcjonowanie polskiej prokuratury z uwagi na podejście zakorzenione przez wiele lat podejście wielu prokuratorów. Areszty wydobywcze, fałszywe oskarżenia i doprowadzanie do skazywania niewinnych osób są – zdaniem prof. Płatek – prawdziwą plamą podważającą szczerość deklaracji o służeniu Konstytucji i obywatelom.

Profesor Wyrzykowski zwrócił uwagę na konieczność cyklicznej organizacji wysłuchań obywatelskich i publicznego rozliczenia deklaracji składanych przez obecnych kandydatów po roku, w przypadku, gdy któreś z nich obejmie stanowisko Prokuratora Krajowego. Wskazał także na odwieczny problem braku odpowiedzialności prokuratorów i sędziów za podejmowane decyzje – pomimo deklaracji zmian w tym zakresie składanych w ostatnich latach. Zachęcał również, by przepisy regulujące działanie prokuratury zawsze interpretować z perspektywy konstytucyjnej.

W wydarzeniu wzięło udział ok. 100 osób, a transmisję online obejrzało w pierwszych godzinach ok. 30 000 osób (dane na podstawie wyświetleń nagrania w serwisach Oko.press, Video-KOD, Włodek Ciejka TV i Radio Rebeliant).
Telewizyjne relacje z wydarzenia przeprowadziły TVN24 i TVP Info.

Fundacja Otwarty Dialog

Zapis video przygotowała zasłużona VideoKOD Sieciowa Telewizja Obywatelska:

Źródło Zdjęcia ilustrującego: Fundacja Otwarty Dialog

 

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

[…] Monitor Konstytucyjny: Podsumowanie i zapis video pierwszego w historii obywatelskiego wysłuchania kandydatów na Prokurat… […]

[…] Source: monitorkonstytucyjny.eu […]

[…] Czytaj całość na: monitorkonstytucyjny.eu […]

[…] Monitor Konstytucyjny: Podsumowanie i zapis video pierwszego w historii obywatelskiego wysłuchania kandydatów na Prokurat… […]