Marian Sworzeń. Prawo wielkich liter: UPRAWDOPODOBNIENIE 

5
(1)
Uprawdopodobnienie zwalnia od surowych procedur dowodowych (np. 232 kpc). Dowodzi, że mogą współistnieć w zgodzie: zdrowy rozsądek i przekonanie o niemożności poznania pełnej prawdy o ludziach i świecie.
Polska członkiem Prokuratury Europejskiej – doskonała wiadomość w ostatnim dniu lutego w roku przestępnym. Zarazem gotowy obiekt do wyśmiewania przez PiS pod hasłem: „Przestępcy są nasi, Europie od nich wara!”.
Rzecz trudna, ale możliwa – powszechne opodatkowanie na rzecz walczącej Ukrainy. Czy znajdzie się polityk, który złoży taki wniosek?
Angielskie now czyta się „nał”, ale opatrzone wykrzyknikiem, oznacza sprawę pilną, do szybkiego załatwienia. Trybunał!
Wybory w Rosji rozpoczynają się 15.III.2024 r. Tego dnia minie równo rok od wydania przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze nakazu aresztowania Putina.
Długosz opisał włamanie dokonane przez urzędników króla Kazimierza Jagiellończyka (i w jego obecności) do domu pewnego mieszkańca Krakowa. Był nim… sam autor „Kronik”. Król przyjął jego skargę, ale „jakby jej nie słyszał”. Data zdarzenia: 19.XII.1461 r.
Odzywają się głosy kwestionujące wydatki na komisję badającą wybory kopertowe. Co tam 70 milionów, co to za pieniądze! Warto przypomnieć, że – w tamtym covidowym czasie – PiS-owi szło  o jedno: wybór Andrzeja Dudy za każdą cenę. Inwestycja w przyszłość.
Prezydencka przyszłość w mailu Petrusa Suma: „Nie mogę wyjść z zadziwienia, gdy słucham, jak wydawałoby się poważni i kompetentni komentatorzy życia politycznego nadal, mimo ponad ośmioletniego doświadczenia, snują rozważania o możliwej zmianie nastawienia Andrzeja Dudy do działań obecnego rządu odnośnie do przywrócenia praworządności. O sancta simplicitas.”
Ogłosił był prof. Zybertowicz przed ośmiu laty (mam to zanotowane), że marsze KOD-u to posunięcia w ramach wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Można się złapać za głowę, że tenże odkrywca jest nadal doradcą głowy państwa.
Dawne hasło polskich ruchów chłopskich brzmiało „Żywią i bronią!”. Z tej szczytnej dewizy, wobec zniesienia poboru do wojska, została tylko pierwsza część. Wybór granicy z Ukrainą na główne miejsce protestów świadczy o braku rozsądku. Na chłopski rozum biorąc, właśnie tam ich nie powinno być, skoro kraj ten, napadnięty przez Rosję, toczy dramatyczną wojnę w swojej obronie.
Obesłanie to niewielka metalowa tabliczka używana przed wiekami przez członków bractwa rzemieślniczego. Służyła do wzywania majstrów na spotkanie w cechowej gospodzie. Jeśli ktoś nie przybył bez usprawiedliwienia, cechmistrz nakładał karę w postaci „grosza pokutnego”.
Być może zło w tym dziewięćsile zostało źle odmienione…
Z   Ł   O
S   T   O
Z   E   Ł
Niezwykle surowo, bo karą śmierci, Kraj Liliputów karał fałszywych oskarżycieli i oszustów. Jeśli  – w jakiejkolwiek sprawie – doszło do uniewinnienia, prawo gwarantowało zwrot wydatków na obronę w czterokrotnej wysokości (vide „Opowieści Gulliwera”).
Interesująco brzmi przepis prawa kanonicznego (1572.3), który nakazuje sędziemu, by wziął pod uwagę: „czy świadek jest stały i trwale ze sobą zgodny, czy też zmienny, niepewny lub chwiejny”. Nasi sędziowie kierują się przepisami kpk i kpc, ale powyższa rada może być przydatna dla tych członków komisji sejmowych, którzy nie są zawodowcami.
Epizod z wiersza Kawafisa „Idy marcowe”: Juliusz Cezar, idąc na posiedzenie senatu, odebrał z rąk Artemidora list zawierający ostrzeżenie przed zamachem. Nie przeczytał, spieszył się…
Nieznanym szerzej fragmentem historii mormonów była akceptacja (w ograniczonym zakresie) wielożeństwa. Kolejne wyroki Sądu Najwyższego USA zakazujące tej praktyki sprawiły, że społeczność mormońska porzuciła poligamię dopiero w 1890 r.
Inskrypcja na budynku Sądu Najwyższego (jedna z wielu; zamieszczam jej przekład z łaciny): „Wszelka definicja w prawie cywilnym jest niebezpieczna, ponieważ rzadko się zdarza, by nie można było jej podważyć.” Napis jest widoczny przy wjeździe na ulicę Bonifratrów, tam, gdzie staliśmy czekając na rozpoczęcie „Marszu Tysiąca Tóg”.
Egipt” w „Geografiołach” Stanisława Barańczaka: „Gdy na pustyń aksamit/ Kładzie się cień piramid,/ I gdy głos muezzina/ Śpiewu formułę zrzyna/ z ryku głodnego muła […]”. To początek wiersza, który kończy się słowem „piramidon”.

Marian Sworzeń

prawnik, pisarz, autor m. in. zbioru felietonów „Prywatny dziennik ustaw”, członek PEN Clubu
www.marian-sworzen.pl
Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments