List organizacji obywatelskich do OBWE dotyczący wyborów parlamentarnych w 2023 roku

5
(3)

Grupa kilkunastu organizacji obywatelskich zajmujących się różnymi aspektami wyborów i polityki opracowała list do Dyrektora Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE. Zachęcają w nim do wysłania do Polski pełnej misji obserwacyjnej OBWE, która będzie mogła się przyjrzeć nie tylko wydarzeniom w dniu głosowania i w trakcie kampanii wyborczej, lecz również wszystkiemu, co ma miejsce na długo przed jej rozpoczęciem.

W liście wskazuje się na potencjalne wyzwania dla niezależności i równości wyborów wynikające, między innymi, z uzależnienia prokuratury i próby wpływania na sądy, brak niezależności Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, zmiany kompozycji organów wyborczych, wykorzystywania zasobów publicznych w kampanii, w tym mediów publicznych.

Wychodząc z takich obserwacji, autorzy listu wyrażają przekonanie, że ODIHR powinien poświęcić maksimum czasu i wysiłku na obserwację przyszłorocznych wyborów parlamentarnych w Polsce. Stwierdzają:

„Biorąc pod uwagę, że kampania wyborcza już się rozpoczęła, obserwacja ta mogłaby, w miarę możliwości, objąć procesy zachodzące przed oficjalnym rozpoczęciem kampanii wyborczej. Byłoby to również wsparciem dla wielu działań monitoringowych i raportów związanych z nadchodzącymi wyborami, zaplanowanych przez polskie organizacje obywatelskie. Te z kolei gotowe są wesprzeć ODIHR własnymi niezależnymi analizami i obserwacjami dotyczącymi przebiegu kampanii wyborczej.”

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 3

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments