Grupa kilkunastu organizacji obywatelskich zajmujących się różnymi aspektami wyborów i polityki opracowała list do Dyrektora Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE. Zachęcają w nim do wysłania do Polski pełnej misji obserwacyjnej OBWE, która będzie mogła się przyjrzeć nie tylko wydarzeniom w dniu głosowania i w trakcie kampanii wyborczej, lecz również wszystkiemu, co ma miejsce na długo przed jej rozpoczęciem.
W liście wskazuje się na potencjalne wyzwania dla niezależności i równości wyborów wynikające, między innymi, z uzależnienia prokuratury i próby wpływania na sądy, brak niezależności Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, zmiany kompozycji organów wyborczych, wykorzystywania zasobów publicznych w kampanii, w tym mediów publicznych.
Wychodząc z takich obserwacji, autorzy listu wyrażają przekonanie, że ODIHR powinien poświęcić maksimum czasu i wysiłku na obserwację przyszłorocznych wyborów parlamentarnych w Polsce. Stwierdzają:
„Biorąc pod uwagę, że kampania wyborcza już się rozpoczęła, obserwacja ta mogłaby, w miarę możliwości, objąć procesy zachodzące przed oficjalnym rozpoczęciem kampanii wyborczej. Byłoby to również wsparciem dla wielu działań monitoringowych i raportów związanych z nadchodzącymi wyborami, zaplanowanych przez polskie organizacje obywatelskie. Te z kolei gotowe są wesprzeć ODIHR własnymi niezależnymi analizami i obserwacjami dotyczącymi przebiegu kampanii wyborczej.”