Marian Sworzeń: Prawo wielkich liter: UCHYLENIE

5
(1)

Ukraiński film fabularny „Klondike” nie opowiada wprost o zestrzeleniu malezyjskiego Boeinga 777 w 2014 roku – eksplozja, ogień i kłęby dymu widoczne są jedynie z oddali, niewiele wiadomo o ofiarach, sprawcy zbrodni nie są imiennie wskazani. Za to zapadły niedawno wyrok sądu w Hadze – odmiennie – zajmuje się tą tragedią z bliska. Wylicza po imieniu każdego z 298 zabitych i skazuje na dożywocie sprawców: Charczenkę, Girkina i Dubinskiego.

Chyżo płynął czas prezydentowi Dudzie podczas rozmowy z pseudo-prezydentem Macronem, skoro zakończył tę operację dopiero po siedmiu minutach. Co powie na ten zabieg nowy szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Jacek Siewiera – z zawodu lekarz-anestezjolog, powołany na urząd przed siedmioma tygodniami?

Hausa to nazwa jednego z ludów starej Afryki, mającego własny język i bogatą kulturę. Oto próbka ich mądrości: „Choćby hipopotamy nie wiedzieć jak walczyły, nie wyrzucą z wody krokodyla”.

Y tylko pozornie jest przedostatnią literą w naszym alfabecie. Uwzględniając z, ź i ż jest czwartą od końca.

Legutko nie powiedział nic nowego w Parlamencie Europejskim. Oto jakim zdaniem zamknął przed ośmiu laty swoją książkę „Polska, Polacy i suwerenność”: „Powiedziałbym, że barbarzyńcy stoją u bram, gdyby nie fakt, że te bramy już otworzyli, a teraz grasują po naszych miastach i domach. I porywają nam dzieci.”. Przynajmniej wiemy, dlaczego teraz w Polsce jest mniej dzieci.

Euforyczne skandowanie haseł przez etatowych propagandzistów plus film z Wielkim Bratem – tak wyglądała obywatelska codzienność w Oceanii opisanej przez Orwella w książce „1984”. Można nie zważać na nazwę kraju, ale warto zapamiętać sekwencję: najpierw słowa, potem obraz.

Nawiązaniem do obu szal wagi Temidy jest prawniczy termin „uchylenie” oznaczający zniweczenie wyroku pierwszej instancji albo skierowanie sprawy do ponownego rozpoznania. Nie uchylając się od szukania innych wyjaśnień, nie odbieram tego Czytelnikom.

Inicjatywa odwiedzania tzw. terenu przez szefa PiS przyniosła nieoczekiwane efekty – po niedzielnym spotkaniu z wyborcami w Gliwicach, już na drugi dzień zakończyły się wojewódzkie rządy tej partii w Katowicach. Prawdziwie szefski poniedziałek!

Enigma ucieszne” to zbiór XVII-wiecznych polskich facecji o zaskakującej, czasem frywolnej, a nieraz moralnie ryzykownej treści. Oto najkrótsza z nich: „Dwie raty płacenia długu: raz umierając, drugi raz zmartwychwstając”.

Marian Sworzeń

prawnik, pisarz, członek PEN Clubu – autor książek „Dezyderata. Dzieje utworu, który stał się legendą”, „Opis krainy Gog”, „Czarna ikona – Biełomor. Kanał Białomorski. Dzieje. Ludzie. Słowa”.

Zdjęcie ilustrujące: malezyjscy i ukraińscy śledczy badają szczątki zestrzelonego Boeinga, lot MH17 (wikipedia.org)

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments