[23 i 24 listopada odbyło się] Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie naszego Stowarzyszenia w Nagórzycach. Wzięli w nim osobisty udział nasi członkowie ze wszystkich regionów kraju, zaproszeni goście oraz osoby, które w zgromadzeniu uczestniczyły on line.
Obrady były bardzo pracowite. Naszym gościem był Minister Sprawiedliwości prof. Adam Bodnar, który w sposób syntetyczny przedstawił nam informację dotyczące prac prowadzonych w MS. Wysłuchaliśmy relacji przedstawicieli MS – Marty Kożuchowskiej – Warywody i Doroty Łopalewskiej o prowadzonych pracach w ministerstwie. On line połączyliśmy się także z Dominikiem Czeszkiewiczem. Był także czas na zadanie mu pytań i wyrażenie kilku krytycznych uwag. Posłuchaliśmy także opracowania Pana Sędziego Piotra Raczkowskiego na temat praktyki stosowania w Polsce tymczasowego aresztowania na podstawie sprawozdania Fundacji Helsińskiej. Natomiast dr Maciej Iwański z UJ przybliżył nam tę tematykę na tle Unii Europejskiej. Członkowie naszej Rady Programowej pod przewodnictwem Sędzi Ireny Kamińskiej przedstawili nam owoce swoich obrad. Głos zabrała dr Hanna Machińska, Danuta Przywara i prof Mirosław Wyrzykowski, który pozostał z nami do końca obrad i swoim mądrym głosem wzbogacał dyskusję na sali i w kuluarach.
Omawialiśmy także projekt ustawy o ustroju sądów powszechnych i nasze wątpliwości związane z niektórymi zapisami.
W trakcie gorącej dyskusji pojawiło się wiele wątków…nie sposób wymienić wszystkie. Mówiliśmy m.in. o konieczności uszczuplenia kognicji sądów poprzez przeniesienie niektórych kategorii spraw do innych organów, poprawy wykorzystania potencjału referendarzy sądowych, zmian statusu i warunków rozwoju zawodowego asystentów sędziów i innych pracowników wymiaru sprawiedliwości.
Na koniec Zgromadzenie powołało pana Sędziego Piotra Raczkowskiego do Zarządu Themis w miejsce Sędziego Waldemara Żurka, który złożył rezygnację w związku z objęciem stanowiska w KSSiP.
Przyjęliśmy także końcową uchwałę. (Relacja opublikowana na profilu FB Stowarzyszenia Sędziów Themis)
Uchwała Nadzwyczajnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia Sędziów Themis
Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia Sędziów Themis uważa, że należy kontynuować działania zmierzające do przywrócenia praworządności i zapewnienia sądom możliwości wykonywania zadań mających na celu ochronę praw obywateli.
Uznajemy za konieczne rozliczenie beneficjentów niekonstytucyjnych działań podejmowanych przez neo KRS i Prezydenta RP.
Postulujemy stworzenie przedstawicielom stowarzyszeń prawniczych możliwości udziału w pracach zespołów problemowych powołanych w ramach komisji kodyfikacyjnych. Oczekujemy od Ministra Sprawiedliwości szybkiego przedstawienia projektów ustaw naprawczych. Jest to niezbędne już teraz, by merytorycznie przedyskutować propozycje ustawowe i przygotować projekt finalny będący w zgodzie z prawem europejskim, oczekiwaniami środowiska sędziowskiego oraz podstawowym poczuciem sprawiedliwości.
Z dużym zainteresowaniem przyjęliśmy opublikowane przez Ministra Sprawiedliwości propozycje dotyczące 10 filarów zmian. Jest to w naszej ocenie dobry początek drogi prowadzącej do przywrócenia sprawnego funkcjonowania sądownictwa. Zwracamy również uwagę na to, że wiele korzystnych zmian można przeprowadzić bez konieczności wszczynania procesu legislacyjnego i przedstawiliśmy szereg propozycji tego dotyczących. Deklarujemy podjęcie wysiłków w sprawach, które od nas zależą i liczymy w tym zakresie na współdziałanie władzy wykonawczej.
Postulujemy rozszerzenie zakresu kompetencji referendarzy sądowych przy równoczesnym zwiększeniu ich niezależności. Umożliwi to odciążenie sędziów z części zadań i skierowanie na inne odcinki orzecznicze. Jednocześnie zdecydowanie sprzeciwiamy się pojawiającym się pomysłom obniżenia pozycji zawodowej referendarzy.
Apelujemy o przedstawienie w najbliższym czasie założeń reformujących status asystentów sędziów i pracowników sądów. Konieczne jest stworzenie jasnej drogi ich awansu zawodowego, przejrzystego systemu szkoleń i możliwości podnoszenia kwalifikacji. Tylko ze wsparciem doświadczonych pracowników możliwe jest wydobycie sądownictwa z zapaści. W naszej ocenie ich ciężka praca musi wiązać się z godną zapłatą.
Nadal będziemy podejmować wysiłki zamierzające do pełnej realizacji prawa obywatela do niezależnego, niezawisłego sądu ustanowionego ustawą, co wynika z art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i art. 47 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej, a przede wszystkim z art. 45 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar na zgromadzeniu „Themis”: Przywracamy elementarny ład w wymiarze sprawiedliwości
Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar wziął udział w […] Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Członków Stowarzyszenia Sędziów „Themis”. – Środowisko sędziowskie ma ogromny wkład w obronę praworządności i podejmowane obecnie działania naprawcze – podkreślił minister.
Naprawa wymiaru sprawiedliwości
Minister szczegółowo omówił dotychczasowe działania reformatorskie oraz plany legislacyjne związane z naprawą wymiaru sprawiedliwości. W centrum uwagi znalazły się zmiany dotyczące Krajowej Rady Sądownictwa, przewidziane w ustawie z 12 lipca 2024 r. Wprowadza ona przepisy zgodne z Konstytucją RP oraz standardami europejskimi, w tym orzeczeniami Trybunału Sprawiedliwości UE i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Zgodnie z nową ustawą członkowie Krajowej Rady Sądownictwa będą wybierani wyłącznie przez sędziów, a nie przez Sejm, co ma zagwarantować niezależność KRS od władz ustawodawczej i wykonawczej. W nowej Radzie mają być reprezentowani sędziowie ze wszystkich rodzajów sądów. Przewidziano również publiczne wysłuchania kandydatów na członków Rady.
Minister Bodnar omówił także prace nad reformą systemu delegowania sędziów, uwzględniając wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z listopada 2021 r. Nowe regulacje ograniczają arbitralność decyzji o delegowaniu i odwoływaniu sędziów, a procedura stanie się jawna i transparentna.
Przywrócenie zaufania do sądów
Minister zapowiedział likwidację tzw. regulacji kagańcowych, które m.in. zakazywały badania prawidłowości umocowania sędziego oraz nakładały obowiązek składania przez sędziów oświadczeń o członkostwie w organizacjach społecznych.
Adam Bodnar zwrócił uwagę na prace nad rozwiązaniem kluczowych problemów, takich jak status tzw. neo-sędziów, restrukturyzacja Sądu Najwyższego, przywrócenie ładu konstytucyjnego w sądownictwie czy reforma samorządu sędziowskiego. Omówił także współpracę z Komisją Wenecką i Radą Europy nad rozwiązaniami zgodnymi z europejskimi standardami.
Jednym z tematów była również reforma rozdzielenia funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. Jej celem jest zagwarantowanie niezależności prokuratury od administracji rządowej oraz uniezależnienie Prokuratora Generalnego od wpływów politycznych.
Minister podkreślił, że trwające reformy wymiaru sprawiedliwości mają na celu przywrócenie zaufania obywateli do sądów. Wyraził nadzieję na dalszą współpracę z organizacjami sędziowskimi oraz środowiskiem prawniczym. (ms.gov.pl)
Zdjęcie: Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Sędziów Themis w Nagórzycach, 23 listopada 2024 r.. Źródło: profil FB Stowarzyszenia Themis