(Nie)Wykonywanie wyroków z zakresu azylu i migracji w krajach Europy Środkowej (ang.)

0
(0)

Nowe opracowanie Węgierskiego Komitetu Helsińskiego zwraca uwagę na niepokojącą praktykę niewykonywania przez władze krajowe wyroków sądowych dotyczących kwestii azylu i migracji oraz wpływu tej praktyki na rządy prawa. Opracowanie dotyczy sytuacji w Czechach, na Węgrzech, w Polsce, na Słowacji i w Słowenii.

Biorąc pod uwagę, że w ostatnich latach kwestia azylu i migracji została mocno upolityczniona, to władze krajowe nie zawsze przestrzegają odpowiednich przepisów prawa UE, ONZ, Europejskiej Konwencji Praw Człowieka czy nawet prawa krajowego. Dlatego też sprawy sądowe dotyczące tej kwestii często kończą się wyrokami, w których zostaje stwierdzone naruszenie prawa przez władze krajowe. Jednak pomimo to wyroki te często nie są wykonywane. W odniesieniu do Polski raport wskazuje m.in. na nie wykonywanie wyroków stwierdzających naruszenia prawa w sytuacji odmów wjazdu wydawanych uchodźcom na wschodniej granicy.

Wykonywanie wyroków sądów krajowych i międzynarodowych jest jedną z fundamentalnych gwarancji rządów prawa. Ich niewykonywanie powoduje nie tylko to, że bezprawne praktyki nadal mają miejsce, ale też to, że osoby szczególnie wrażliwe pozbawione są odpowiedniej ochrony prawnej.

Implementing-judgments-in-the-field-of-asylum-and-migration-on-odd-days

HFPC

 

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments