Marija Pejčinović Burić pyta Polskę, w jaki sposób zamierza zapewnić skuteczne przestrzeganie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka

5
(1)

Strasburg, 07.12.2021 – W liście do polskiego ministra spraw zagranicznych, sekretarz generalna Rady Europy Marija Pejčinović Burić zwróciła się formalnie do Polski o wyjaśnienie, w jaki sposób w kontekście niedawnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego zapewnia skuteczną realizację swoich zobowiązań wynikających z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Wniosek odnosi się w szczególności do prawa do rzetelnego procesu sądowego przez niezawisły i bezstronny sąd ustanowiony ustawą oraz do roli Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w rozstrzyganiu interpretacji Konwencji. W piśmie zwrócono się do Polski o odpowiedź do 7 marca 2022 r.

Procedura przywołana przez Sekretarz Generalną, przewidziana w artykule 52 Konwencji, stanowi, że „po otrzymaniu wniosku od Sekretarza Generalnego Rady Europy każda Wysoka Układająca się Strona powinna przedstawić wyjaśnienie sposobu, w jaki jej prawo wewnętrzne zapewnia skuteczną realizację któregokolwiek z postanowień Konwencji”.

W wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego z dnia 24 listopada 2021 r. stwierdzono, że art. 6 ust. 1 Konwencji, chroniący prawo do rzetelnego procesu sądowego, jest w pewnych okolicznościach niezgodny z Konstytucją RP.

Sekretarz Generalna określiła wyrok jako bezprecedensowy i stwierdziła, że budzi on poważne obawy.

RAU MFA Poland_SG Article 52 Constitutional Court_07.12.2021
Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments