Julia Przyłębska zamiast w Senacie przedstawić informację o działalności Trybunału, przysłała – pismo (do obejrzenia na video)

0
(0)

Komisja Ustawodawcza Senatu w kwietniu zaprosiła sędzię Trybunału Konstytucyjnego mgr. Julię Przyłębską do przedstawienia 5 maja dorocznej Informacji o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w 2018 roku i 2019 roku.

Niestety, przewodniczący senackiej Komisji Ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski zawiesił posiedzenie komisji w związku z tym, że na posiedzenie nie przyszła ani Julia Przyłębska ani jej przedstawiciel. Przewodniczący Komisji zapowiedział, że o sprawie poinformuje Marszałka Senatu oraz Prezydium Senatu, a także zamówi zewnętrzną ekspertyzę prawną, czy prezes TK ma taki obowiązek.

Jak na swojej stronie internetowej komunikuje Senat, przewodniczący Komisji wyraził zdumienie, że osoba, która wielokrotnie mówiła o szacunku, który winien być okazywany instytucjom publicznym, w tym Trybunałowi Konstytucyjnemu, wykazuje się brakiem szacunku dla Senatu. Podkreślił, że do tej pory prezesi TK lub ich przedstawicie brali udział w posiedzeniach Komisji Ustawodawczej, a także w obradach Senatu, gdy, dotyczyły informacji o działalności TK.

Przewodniczący Komisji poinformował, że w dniu obrad komisji otrzymał pismo od prezes TK, która napisała, m.in. że

„..doświadczenia ostatnich lat pokazały iż merytoryczną dyskusję nad orzecznictwem Trybunału zastępują nie mające precedensu ataki na TK oraz sędziów Trybunału. Dopuszcza się do deprecjonowania pozycji ustrojowej Trybunału Konstytucyjnego, kwestionuje status prawny sędziów Trybunału”. Prezes poinformowała, że nie weźmie udziału w posiedzeniu senackiej Komisji Ustawodawczej „kierując się koniecznością ochrony Trybunału przed naruszającym podstawy państwa prawa publicznym podważaniem jego konstytucyjnej pozycji, również przez niektórych senatorów”.

Dalej czytamy, że senator Krzysztof Kwiatkowski podkreślił, „że nie ma wątpliwości, że prezes TK ma obowiązek uczestniczyć w pracach Senatu dotyczących informowaniao istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa TK. Według senatora Kwiatkowskiego konstytucja mówi o współdziałaniu władz, a szerokie orzecznictwo – mówi o obowiązku informacyjnym o praktyce danego organu. Dodał, że nigdy prezesi TK nie traktowali swojego uczestnictwa w obradach Senatu jako naruszającego niezawisłość sędziowską. „Dotychczasowa praktyka i przepisy konstytucji, a także przepisy ustawy o Trybunale, jak i Regulamin Senatu wskazują na powinność czynnego uczestnictwa prezesa TK lub zastępujących go osób w pracach Senatu i jego organów, jakim jest Komisja Ustawodawcza – tak były rozumiane te przepisy dotychczas” – powiedział przewodniczący komisji.

„Z bólem stwierdzam, że naruszono dzisiaj przepisy ustrojowe regulujące współdziałanie władz. Te przepisy niestety nie przewidują sankcji za brak współpracy. Bolesna sytuacja jest gdy osoby sprawujące funkcję publiczną to współdziałanie instytucji naruszają deprecjonując inny organ konstytucyjny, jakim w tym przypadku jest Senat” – powiedział senator Kwiatkowski.

Tyle w relacji Centrum Informacyjnego Senatu.
Redakcja Monitora udostępnia (poniżej) zapis video tego wydarzenia, które tak zbulwersowało senatora Kwiatkowskiego. Nie wiemy, czy powinien się przejmować. Sędzia Przyłębska ulega bowiem złudnej wierze, że toga czyni sędziego, a łańcuch i biret są odznakami prestiżu i autorytetu. Niestety, to złudzenie pryskające jak bańka mydlana w zderzeniu z surową rzeczywistością. Autorytetu i prestiżu nie nabywa się z nadania nawet tak godnej osoby, jak pewien stołownik. Oczywiście braki, nawet w wykształceniu czy wiedzy, można nadrobić. Zalecamy obejrzenie instruktażowego przesłuchania profesora Andrzeja Rzeplińskiego, poprzedniego prezesa Trybunału przez Komisję Ustawodawczą Senatu poprzedniej kadencji. Myślę, że ktoś z przybocznych sędzi mgr Przyłębskiej pomoże jej w tym zbożnym przedsięwzięciu. Dla ułatwienia polecamy lekturę wystąpienia A. Rzeplińskiego 6 października 2016 r. przed całą izbą IX Kadencji, które nosiło tytuł „Nie odwracajmy się od naszego wspólnego sukcesu!”

A teraz przenieśmy się do sali obrad Senatu X Kadencji dziś, 5 maja:

Na zdjęciu ilustrującym Julia Przyłębska w Senacie – 10 maja 2018 roku
Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments