Marian Sworzeń. Prawo wielkich liter: TRYBUNAŁ

0
(0)

Teraz, jeśli idzie o obywatelską dzielność i wytrwałość, trzeba brać przykład z Białorusi. Nie możemy się wciąż upierać, że jesteśmy wzorem dla Europy. Owszem, kiedyś byliśmy, teraz już nie. To normalna kolejność rzeczy.

Rzekibrzeg (MS: tak w oryginale), postephując (MS: jak obok) od Ewy i Adama, od wygięcia wybrzeża do zakola rzeki… Tak rozpoczyna się dzieło Jamesa Joyce`a wydane u nas przed ośmiu laty pod tytułem „Finneganów tren” w przekładzie Krzysztofa Bartnickiego. Książka liczy 628 stron, tyle co wydanie kanoniczne z roku 1939 – tłumacz poświęcił mu 13 lat pracy. Cytując za opisem z okładki: po dziś dzień >Finnegans wake< uchodzi za najbardziej tajemniczą książkę XX wieku, a być może i całej literatury. Skąd ten Joyce? Elisabeth, matka prezydenta-elekta Joe Bidena, była z domu Finnegan. Jest więc teraz w rodzinie potomka pani Finnegan, politycznie rzecz ujmując, czas – nie na pieśni żałobne, ale – mimo podchodów Trumpa – triumfalne. Finnegans triumph!

Your kingdom come… To prośba o nadejście Królestwa Niebieskiego zawarta w angielskim „Pater noster”. Ta sama forma przyszłego Państwa zachowała się w innych językach: w łacinie (regnum), grece (bazyleja), w rosyjskim (carstwije) i niemieckim (Reich). Nie słyszałem nigdy o rewolucji, która chciałaby zmienić nazwę tamtej monarchii. I dobrze.

Barr, prokurator generalny USA z nominacji Trumpa, wydał niedawno polecenie podwładnym prokuratorom federalnym, by zajęli się fałszerstwami przy wyborach prezydenckich. Mizerny skutek jego nakazu można już teraz przewidzieć, a także to, że niedługo pożegna się ze swoją funkcją. Cóż, każdy kraj ma swoich Ziobrów.

U Zbigniewa Herberta jest wiersz ostrzegający Nerona przed wiekiem siedemdziesięciu trzech lat. Cesarz, wtedy młodzieniec, uznał, że w takim razie ma przed sobą mnóstwo czasu – nie pomyślał wcale o sędziwym senatorze Galbie, który w odległej prowincji szykował wojsko do zdobycia Rzymu. Trump już przekroczył ten niebezpieczny wiek. Inni się do niego zbliżają.

Następny członek Trybunału Konstytucyjnego potrzebuje ochrony – jest nim gdańszczanin Jakub Stelina. Nie wiem, jaka jest teraz liczebność Służby Ochrony Państwa, ale przypuszczam, że co najmniej ze dwa tysiące funkcjonariuszy. Jak tak dalej pójdzie, trzeba będzie wesprzeć SOP ludźmi oddelegowanymi ze straży miejskich z miast „wolnych od LGTB”. Gdańsk odpada, Sopot też, ale jest kilkadziesiąt innych. Na przykład Kraśnik.

Autor prawa Parkinsona – prof. C.N.Parkinson we własnej osobie – w jednym ze swoich esejów („Prawo zwłoki”) opisał praktykę, której jesteśmy obecnie świadkami. Jej prekursorem była premier Szydło, która skończyła swoje urzędowanie mając za sobą 638 dni czynnej odmowy opublikowania wyroku TK – od niedawna jej tropem podąża premier Morawiecki. Otóż Parkinson, pisząc o „Człowieku-Nie”, zwrócił uwagę, że jest on czasem zastępowany przez „Zwlekającego Odkładacza” (ZO): „Zamiast powiedzieć „Nie” ZO mówi: „We Właściwym Czasie” (naukowo: WWC), a te słowa zapowiadają Odmowę Przez Zwłokę (naukowo: OPZ)”. Nie wiedzieliśmy do tej pory, że te kombinacje PiS-owskich premierów z odkładaniem publikacji mają naukowe umocowanie. Widocznie nie nasza to broszka (naukowo: NNTB).

Łamanie konstytucji – czyli naruszanie zasad współżycia wiążących wszystkich mieszkańców obywatelskiego siedliska – jest jak przemoc domowa. Nawet gdy się skończy, skutki zostają. Na długie lata.

Marian Sworzeń
prawnik, pisarz, członek PEN Clubu – autor książki „Czarna ikona – Biełomor. Kanał Białomorski. Dzieje. Ludzie. Słowa” i zamieszczonego w najnowszym „Przeglądzie Politycznym” (nr 162/2020) eseju „Z powodu wyrazów” poświęconego życiu i dziełu Victora Klemperera

Ilustracja: popiersie cesarza Galby (68 – 69 r. n.e.), następcy Nerona

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments