15 listopada w ramach Igrzysk Wolności 2020 organizowanych przez Fundację Liberte! odbył się moderowany przez Archiwum Osiatyńskiego panel „Perspektywy praworządności i kryzys konstytucyjny w Polsce” z prof. Wojciechem Sadurskim, Kamilą Gasiuk-Pihowicz, prof. Anną Rakowską-Trela oraz RPO Adamem Bodnarem.
Jak pisze w Archiwum Osiatyńskiego Anna Wójcik, od 2015 roku obserwujemy głębokie zmiany w sądownictwie i innych instytucjach kluczowych dla demokracji w Polsce.
O tym procesie traktuje najnowsza książka Wojciecha Sadurskiego „Polski kryzys konstytucyjny”, której polskie wydanie ukazało się w Bibliotece Liberté! Książka profesora Sadurskiego stała się punktem wyjścia do szerszej debaty, w której zaproszeni goście wspólnie dyskutowali, czym dziś jest Rzeczpospolita z punktu widzenia konstytucjonalizmu? Demokracją nieliberalną, autorytaryzmem konkurencyjnym, inną hybrydą? Jakie miejsce w nowym modelu ustrojowym zajmuje Trybunał Konstytucyjny? Co o stanie demokracji w Polsce – i o demokratach oraz autorytarystach – mówią protesty po wyroku TK ws. aborcji? W jaki sposób sądy europejskie, Trybunał Sprawiedliwości UE i Europejski Trybunał Praw Człowieka mogą pomóc w przywracaniu wysokich standardów państwa prawa w Polsce? Jak można dziś pomagać sędziom i prokuratorom w ich walce o zachowanie niezawisłości? Załóżmy, że wygrywa opozycja demokratyczna. W jaki sposób naprawić instytucje?