Perspektywy praworządności i kryzys konstytucyjny w Polsce: debata nad książką Wojciecha Sadurskiego w ramach Igrzysk Wolności (video)

0
(0)

15 listopada w ramach Igrzysk Wolności 2020 organizowanych przez Fundację Liberte! odbył się moderowany przez Archiwum Osiatyńskiego panel „Perspektywy praworządności i kryzys konstytucyjny w Polsce” z prof. Wojciechem Sadurskim, Kamilą Gasiuk-Pihowicz, prof. Anną Rakowską-Trela oraz RPO Adamem Bodnarem.

Jak pisze w Archiwum Osiatyńskiego Anna Wójcik, od 2015 roku obserwujemy głębokie zmiany w sądownictwie i innych instytucjach kluczowych dla demokracji w Polsce.

O tym procesie traktuje najnowsza książka Wojciecha Sadurskiego „Polski kryzys konstytucyjny”, której polskie wydanie ukazało się w Bibliotece Liberté! Książka profesora Sadurskiego stała się punktem wyjścia do szerszej debaty, w której zaproszeni goście wspólnie dyskutowali, czym dziś jest Rzeczpospolita z punktu widzenia konstytucjonalizmu? Demokracją nieliberalną, autorytaryzmem konkurencyjnym, inną hybrydą? Jakie miejsce w nowym modelu ustrojowym zajmuje Trybunał Konstytucyjny? Co o stanie demokracji w Polsce – i o demokratach oraz autorytarystach – mówią protesty po wyroku TK ws. aborcji? W jaki sposób sądy europejskie, Trybunał Sprawiedliwości UE i Europejski Trybunał Praw Człowieka mogą pomóc w przywracaniu wysokich standardów państwa prawa w Polsce? Jak można dziś pomagać sędziom i prokuratorom w ich walce o zachowanie niezawisłości? Załóżmy, że wygrywa opozycja demokratyczna. W jaki sposób naprawić instytucje?

Moderacja:
Anna Wójcik – prowadzi Archiwum Osiatyńskiego i Rule of Law in Poland
Goście:
Wojciech Sadurski – profesor filozofii prawa na University of Sydney, członek Rady Programowej Archiwum Osiatyńskiego
Kamila Gasiuk-Pihowicz – polityczka, prawniczka, posłanka na Sejm VIII kadencji
Anna Rakowska-Trela – prof. UŁ, konstytucjonalistka, adwokat
Adam Bodnar – Rzecznik Praw Obywatelskich

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments