Jerzy Zajadło: W państwie PiS nie tylko Graeca, ale i Latina non leguntur

5
(4)

No i znowu “nowej nauce prawa PiS” nogi się poplątały. Chodzi o problem powołania rzeczników dyscyplinarnych bez uchwały KRS. W ustawie o KRS – rzeczników wybiera KRS, w ustawie p.o.u.s.p – powołuje Minister Sprawiedliwości.

No i co teraz? Niby nic – “specjalistom” PiS nawet greka i łacina jednocześnie się przypomniały i krzyczą: Eureka! Lex posterior derogat legi priori. Nie do końca – jest jeszcze wykładnia systemowa i reguła Lex specialis derogat legi generali. No tak, ale która lex jest specialis – ta o KRS, czy ta p.o.u.s.p.?

Załóżmy, że, na mój “chłopski rozum”, ta pierwsza. A jeśli tak, to jest jeszcze reguła kolizyjna drugiego stopnia: Lex posterior generalis non derogat legi prori speciali. Skomplikowane, za trudne?

Spokojnie, jest jeszcze poseł z ugrupowania Zbigniewa Ziobry, Piotr Sak. Zawsze może wyjść i powiedzieć jak w Sejmie: “To tylko inteligenckie dyrdymały, a tu jest Polska”. Albo nawet sam Prezydent: “Nie będą nam tutaj w obcych językach polskich spraw urządzali”. Świadomie i celowo (nie-prawników przepraszam) nie podaję polskiego tłumaczenia tych reguł kolizyjnych, ale nie chcę Prezydentowi wytrącać z ręki tego fundamentalnego patriotycznego argumentu.

Jerzy Zajadło

konstytucyjny.pl

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 4

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments