Okiem sędziego: Prezydent krytykuje kastę!

0
(0)

Muszę przyznać, że zawsze z dużym zainteresowaniem słucham i śledzę wszelkie wystąpienia Głowy Państwa na temat sądów i sędziów. Nieszablonowe, niekiedy wręcz zaskakujące poglądy Pana Prezydenta zmuszają do refleksji, czasem dość nieoczekiwanych, dla mnie samego.

https://www.tvp.info/45424545/byli-panami-zycia-i-smierci-prezydent-o-potrzebie-zmian-w-polskim-sadownictwie

Oto bowiem z niekłamaną satysfakcją stwierdzam, że Pan Prezydent chce naprawdę wyplenić patologię w trzeciej władzy.

Tak. Trzeba naprawić wymiar sprawiedliwości w Polsce. Tak, żeby ludzie nie mówili, że sądy w Polsce są niesprawiedliwe i nieuczciwe, a tak niestety mówią cały czas .

Mój Boże, jakże nie zgodzić się z Panem Prezydentem ! Na przykład w mojej miejscowości mówi się powszechnie, że są sędziowie, którzy dla kariery dusze diabłu by sprzedali. Na szczęście nie ma ich zbyt wielu. Padają nazwiska sędziów, co do których uczciwości, można mieć poważne wątpliwości, choćby z uwagi na ich zaangażowanie w zorganizowany hejt. Na szczęście i my w Warszawie (i wielu miejscowościach kraju) i Pan Prezydent jesteśmy zgodni w diagnozie sytuacji.

Pan Prezydent przypomniał że ta zmiana była i jest dokonywana, choć nie podoba się wielu osobom, które na tym tracą swoje przywileje i wpływy.

Zwłaszcza tym, którzy pośród środowiska sędziowskiego byli panami życia i śmierci innych, którzy decydowali o możliwości robienia karier .

I tu przyznaję otwarcie, mile jestem zaskoczony przenikliwością Głowy Państwa. To prawda, że pierwsze wyroki TSUE (w sprawie przeniesienia w stan spoczynku sędziów SN), a zwłaszcza ostatni z 19.11.2019 roku, są początkiem końca karier państwa z tzw. krs i tzw. izby dyscyplinarnej SN. Cieszę się, że Pan Prezydent dostrzega jak bardzo niektórzy zapamiętali się w swej pysze i poczuciu bezkarności. A to odeślemy na zieloną trawkę sędziego SN Stanisława Zabłockiego, a to zarekomendujemy sędziego z sądu rejonowego od razu na sędziego NSA, a to polecimy rozwadze Głowy Państwa znajomych pewnego byłego już pomocnika ministra, czy wreszcie wskażemy tych co tym się wyróżniali, że im wyroki nie bardzo się udawały, ale za to poglądy mieli właściwe. Uff, jak to miło, że pewnie i 90% sędziów polskich i Pan Prezydent myśleli o tych samych, przyznajmy to szczerze, godnych krytyki i odwołania ze stanowisk, osobach.

Pan Prezydent zauważył również, że w sądach „są też tacy, którzy splamili się tym, że byli funkcjonariuszami partyjnymi w stanie wojennym – jako sędziowie”.

– Dzisiaj udają uczciwych, rzetelnych i bezstronnych sędziów .

Hm…I na tym polega różnica między oglądem sprawy zwykłych obywateli i Głowy Państwa. Nie wszyscy, ba całkiem wiele osób, nie rozumie, że pewien były poseł (i prawie sędzia prawie Trybunału Konstytucyjnego), który miał walny udział w procesie uchwalania różnych aktów prawnych, nad którymi pochylają się teraz mądrzy ludzie w Luksemburgu, nie udaje uczciwego ani rzetelnego i nigdy się nie splamił.

Pan Prezydent powiedział także „że ma nadzieję, iż nikt nie odważy się dalej psuć wymiaru sprawiedliwości w Polsce i zostawiać go wymiarem sprawiedliwości postkomunistycznym, takim, jak był do tej pory.”

I tak oto na sam koniec lektury mowy Pana Prezydenta w Brojcach doszedłem do jasnego wniosku, że zgadzam się z Jego oceną w zasadzie w całości.

Panie Prezydencie, co tam ja skromny sędzia z linii, całe środowisko sędziowskie ma głęboką nadzieję że:

  • zwolnieni niedawno sędziowie z ministerstwa sprawiedliwości
  • rzecznik dyscyplinarny i jego niestrudzeni, wiecznie zapracowani zastępcy
  • państwo sędziowie z organu podającego się za KRS
  • państwo podający się za sędziów Sądu Najwyższego z ciała zwanego izbą dyscyplinarną
  • nieudolni prezesi i wiceprezesi powołani według klucza towarzyskiego pana Piebiaka

nie odważą się dalej psuć Wymiaru Sprawiedliwości w Polsce!

Jak to dobrze, że i my sędziowie i Pan Prezydent jesteśmy zgodni w ocenach tego, co złe w polskich sądach.

Okiem sędziego
*Autor blogu
jest sędzią w jednym ze stołecznych sądów. Publikujemy za jego zgodą. Sam o sobie pisze:
Independentjudge. Sędzia praktyk, od kilkunastu lat orzekający w sprawach karnych. Przywiązany do własnej niezawisłości i zapisanej w Konstytucji niezależności sądów. Członek Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”.Sędzia praktyk, od kilkunastu lat orzekający w sprawach karnych. Przywiązany do własnej niezawisłości i zapisanej w Konstytucji niezależności sądów. Członek Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”.

 

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments