Po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE: Androny Prezydenta Rzeczypospolitej trzy razy, spisane słowo w słowo

4
(4)

20 listopada, powiat gryficki, prezydent Andrzej Duda na tle łanu złotych kłosów, z marsową miną, bardzo stanowczo, dłonie w namiocik, głos podniesiony:

Mam nadzieję, proszę państwa, że nikt nie odważy się wymiaru sprawiedliwości w Polsce dalej psuć! I zostawiać go wymiarem sprawiedliwości postkomunistycznym, takim, jakim był do tej pory (ręce wzniesione). Potrzebny nam jest wymiar sprawiedliwości, w którym będą sędziowie wolnej i suwerennej Polski (dłonie w namiocik). Nieskażeni tamtymi czasami i tamtymi laty. To jest zmiana, która jest dla naszego państwa i naszego społeczeństwa niezbędna. Musimy skończyć z tak zwaną kooptacją w sądach i w wymiarze sprawiedliości, żeby sędziowie sami wybierali się na stanowiska. bo to właśnie (palec wskazujący lewej ręki wskazuje) powoduje powstawanie tej najwyższej uprzywilejowanej kasty, gdzie są tacy (lewa dłoń zaciska się w pięść), którzy decydują o życiu i śmierci zawodowej innych! (oklaski, dłonie w namiocik)

Prezydent nadal na tle złocistego łanu, ręce znów w namiocik, głos wciąż wysoko postawiony:

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odpowiedział na pytania prejudycjalne zadane przez polski Sąd Najwyższy. Pytania miały podtekst polityczny, co do tego nikt nie miał żadnej wątpliwości. Wszyscy w Polsce dokładniej tę sprawę znają, zwłaszcza ci, którzy patrzą na tę sprawę uczciwie i znają specyfikę wymiaru sprawiedliwości, wszyscy ci, którzy wiedzą o tym (palce obu dłoni w namiociku postukują nerwowo o siebie), że w Sądzie Najwyższym jest grupa sędziów, którzy nie tylko byli członkami komunistycznej partii przed 89 rokiem, ale są jeszcze wśród nich tacy, którzy splamili się tym, że byli funkcjonariuszami partyjnymi w stanie wojennym! Jako sędziowie, właśnie (lewa dłoń zaciska się w pięść). Dzisiaj udają rzetelnych i uczciwych sędziów!

Mam nadzieję, proszę państwa, że nikt nie odważy się wymiaru sprawiedliwości w Polsce (palce obu dłoni w namiociku znów postukują) dalej psuć i zostawiać go wymiarem sprawiedliwości postkomunistycznym, takim, jaki był do tej pory.

Prezydent tego samego dnia w Sejmie, na tle flag polskich i unijnych

To orzeczenie jest znamienne, nie ma do niego na razie wielu komentarzy. Ale jeżeli spojrzymy na ten fragment, w którym (dłonie w namiocik) Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej mówi o tym, że (równoległe gesty – w dół i w górę, obu dłoni na raz) Sąd Najwyższy sam powinien rozstrzygnąć te kwestie, w których zadał pytania prejudycjalne, to – moim zdaniem – jasno się można w tym dopatrzyć takiego, w jakimś sensie ukrytego stanowiska Sądu Najwyższego, że po prostu te sprawy, o które Sąd Najwyższy zadał pytania, czy niektórzy sędziowie Sądu Najwyższego, są kwestie, są po prostu kwestiami politycznymi, które tak naprawdę powinny być rozstrzygnięte w naszym kraju. I że kwestie polskiej, wewnętrznej polityki, zwłaszcza kiedy chodzi o kwestie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości trybunał europejski do tych spraw wtrącał się nie będzie. I nie będzie ich za Polaków przesądzął, bo to są kwestie skomplikowane i związane z naturą pewnych procesów, które przebiegają w naszym kraju od 30 lat. Ma to swoje uwarunkowania, dzisiaj są (dłonie swobodnie, równolegle) w Polsce sędziowie, zwłaszcza w Sądzie Najwyższym, sędziowie z poprzedniej epoki, którzy uważają, że lepiej było być sędzią nominowanym przez władze komunistyczne, niż być (uśmiech porozumiewawczy, dłonie w namiocik) nominowanym przez władze wolnej Polski. Więc to jest bardzo specyficzne. I podważają te nominacje dokonane przez władze wolnej Polski, i oczywiście gloryfikując tym samym te, które kiedyś sami otrzymali. Więc to to jest też pokazuje naszą dzisiejszą specyfikę. Zwłaszcza jeśli chodzi o tych państwa sędziów, którzy sami siebie kiedyś tutaj bodaj siebie nazwali najwyższą kastą.

Od Monitora: wypowiedzi spisane ze strony TVN24

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4 / 5. Vote count: 4

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments