Związki zawodowe przeciwne demontowaniu sądownictwa w Polsce

0
(0)

Oświadczenie Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych w sprawie projektów ustaw o sądach powszechnych, Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa


Konstytucji RP w Art. 183.3 stanowi – „Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego powołuje Prezydent Rzeczypospolitej na sześcioletnią kadencję spośród kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego”.

Jak widać z powyższego zapisu, Konstytucja RP nie daje możliwości skrócenia kadencji powołanego na to stanowisko sędziego. Dodatkowo Art. 8.2 mówi – „Przepisy Konstytucji stosuje się bezpośrednio, chyba że Konstytucja stanowi inaczej”.

Przegłosowana przez Sejm Ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa narusza również konstytucyjny porządek naszego państwa. Art. 187.3 określa jednoznacznie „Kadencja wybranych członków Krajowej Rady Sądownictwa trwa cztery lata”.

Ustawy naruszające Konstytucję RP nie mogą być prawem obowiązującym w Polsce. OPZZ nie akceptuje zmiany polskiej Konstytucji ustawami sejmowymi i odbiera je jako poważną próbę naruszenia porządku prawnego naszego państwa. Łamanie Konstytucji zawsze ma katastrofalne skutki dla funkcjonowania państwa i społeczeństwa.

Proponowane zmiany naruszają też konstytucyjną zasadę trójpodziału władzy w Polsce na ustawodawczą, wykonawczą oraz sądowniczą i idą w kierunku ich podporządkowania aktualnie rządzącej partii.

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych zwraca się z apelem do wszystkich sił politycznych o zachowanie praworządności w Polsce. Zwracamy się do Prezydenta RP, jako głównego strażnika Konstytucji, z wnioskiem o zawetowanie ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa, ustroju sądów powszechnych oraz ustawy o Sądzie Powszechnym, jeżeli zostaną przyjęte przez parlament w obecnej treści.

Warszawa 14 lipca 2017 roku

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments