Turcja stanie przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, który przyjął skargi 546 sędziów i prokuratorów tureckich

0
(0)

17 maja 2019 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka powiadomił rząd Turcji o przyjęciu wniosku w sprawie Altun przeciwko Turcji (wniosek nr 60065/16) i 545 innych wniosków.

Wnioski dotyczą w szczególności tymczasowego aresztowania sędziów i prokuratorów po nieudanym zamachu stanu 15 lipca 2016 r. 546 wnioskodawców, pełniących służbę w aparacie wymiaru sprawiedliwości, zostało zawieszonych przez Najwyższą Radę Sędziów i Prokuratorów (Hakimler ve Savcılar Kurulu – HSK) na podstawie ich przynależności do organizacji „FETÖ / PDY” („Organizacja terrorystyczna Gülena”). Umieszczono ich w areszcie i postawiono przed sędziami pokoju, którzy potwierdzili ich tymczasowe aresztowanie.

Odwołania skarżących od tych decyzji zostały odrzucone. Indywidualne odwołania do tureckiego Trybunału Konstytucyjnego zostały również oddalone. Aresztowanych sędziów i prokuratorów oskarżono o przynależność do organizacji terrorystycznej. Postępowanie karne przeciwko nim nadal trwa. Skarżący w swoich wnioskach do ETPC  powołują się, w szczególności na Artykuł 5 (prawo do wolności i bezpieczeństwa), jak również na inne artykuły Europejskiej Konwencji Praw człowieka.

Szczegółowe zestawienie faktów przedstawiających wnioski skarżących i pytania skierowane do stron są dostępne na stronie internetowej Trybunału (wyłącznie w wersji francuskiej).

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments