Stanowisko KOS wobec zarzutów dyscyplinarnych uchybienia godności urzędu prokuratora przedstawionych członkom zarządu Stowarzyszenia Lex Super Omnia

0
(0)

Komitet Obrony Sprawiedliwości KOS z najwyższym niepokojem odnotowuje działania podejmowane przez Rafała Sławnikowskiego – Zastępcę Rzecznika Dyscyplinarnego Prokuratora Generalnego dla łódzkiego okręgu regionalnego, który wobec wszystkich członków Pierwszego Zarządu Stowarzyszenia Prokuratorów „Lex Super Omnia “, to jest:

  • Prezesa Zarządu – Krzysztofa Parchimowicza, b. prokuratora Prokuratury Generalnej,
  • Dariusza Korneluka, b. prokuratora Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie,
  • Katarzyny Gembalczyk, prokuratora Prokuratury Okręgowej w Warszawie,

sformułował zarzuty dyscyplinarne uchybienia godności urzędu prokuratora, które to uchybienie polegało na publikacji 14 lutego 2017 r., na stronie internetowej Stowarzyszenia komunikatu pt. „Stanowisko w sprawie instrumentalnego podejmowania śledztw“, które stanowiło wyraz dezaprobaty wobec komunikatu o wszczęciu śledztwa w sprawie o przestępstwo, jakiego dopuścić się miała sędzia Agnieszka Pilarczyk, w sprawie lekarzy oskarżonych o doprowadzenie do zgonu Witolda Ziobro – ojca Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry, opublikowanego 6 lutego 2017 r., przez Prokuratora Regionalnego w Katowicach Tomasza Janeczka.
Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia krytycznie oceniło fakt wymienienia z imienia i nazwiska sędziego uznając, że powiadomienie opinii publicznej o jego personaliach na tym etapie postępowania, jest stygmatyzowaniem i narusza dobra osobiste sędziego, a tym samym nosi cechę bezprawności.

Sformułowanie zarzutów dyscyplinarnych wobec członków Zarządu Stowarzyszenia, pełniących swoje funkcje w lutym 2017 r. stanowi bezprecedensowe działanie zmierzające do ograniczenia bądź zaniechania aktywności przez Stowarzyszenie prokuratorskie krytyczne wobec podejmowanych działań określanych jako „dobra zmiana w prokuraturze“.

Wykorzystywanie postępowania dyscyplinarnego w tym wypadku służy ograniczaniu swobody wyrażania poglądów, gwarantowanej przez art. 54 Konstytucji Rzeczypospolitej. Podejmowane działania mają wyeliminowanie Stowarzyszenie Prokuratorów „Lex Super Omnia“ z debaty, uniemożliwiając tym samym realizację przewidzianego art. 1 Prawa o stowarzyszeniach uprawnienia do wypowiadania się w sprawach publicznych. Celem tych działań jest niewątpliwie także wywarcie tzw. efektu mrożącego wobec członków Stowarzyszenia jak i pozostałych prokuratorów, a nadto może być postrzegane jako uzurpowanie sobie przez kierownictwo prokuratury prawa do nadzoru nad Stowarzyszeniem.

Komitet Obrony Sprawiedliwości potępiając działania Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Prokuratora Generalnego dla łódzkiego okręgu Regionalnego zdecydowanie sprzeciwia się tego rodzaju praktykom uznając, że zmierzają one do zwalczania Stowarzyszenia aktywnie wspierającego trójpodział władzy oraz ideą niezależnego sądownictwa.

Opinie KOS (13/2018)                 Warszawa, 20 grudnia 2018 r.

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments