… a Trybunał swoje: oświadczenie rzecznika

0
(0)

Oświadczenie Rzecznika Prasowego Trybunału Konstytucyjnego z dn. 24.05.2018 r. w sprawie wyznaczania składów orzekających w Trybunale Konstytucyjnym

Odnosząc się do pojawiających się w przestrzeni publicznej informacji dotyczących wyznaczania składów orzekających w Trybunale Konstytucyjnym Trybunał Konstytucyjny informuje, że zgodnie z art. 197 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej tryb postępowania przed Trybunałem określa ustawa.

Prezes Trybunału kieruje pracami Trybunału Konstytucyjnego, reprezentuje Trybunał na zewnątrz i wykonuje inne czynności określone w ustawach i regulaminie Trybunału.

Ustawa z dnia 30 listopada 2016 r. o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym (Dz.U. poz. 2072) stanowi, że sędziów Trybunału do składu orzekającego, w tym przewodniczącego składu i sędziego sprawozdawcę, wyznacza Prezes Trybunału.

Prezes wyznacza sędziów według kolejności alfabetycznej uwzględniając przy tym rodzaje, liczbę oraz kolejność wpływu spraw do Trybunału.

Prezes Trybunału w uzasadnionych przypadkach, zwłaszcza ze względu na przedmiot rozpoznawanej sprawy, może wyznaczyć sędziego sprawozdawcę, odstępując od wyżej wymienionych kryteriów.

Zgodnie z Regulaminem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 27 lipca 2017 r. (M.P. poz. 767) w uzasadnionych wypadkach, na wniosek przewodniczącego składu orzekającego, Prezes Trybunału może wyznaczyć dwóch sędziów sprawozdawców.

 

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments