Profesor Michał Romanowski, adwokat pisze do dr. hab. Tomasza Demendeckiego, neosędziego SN o koniecznych przymiotach członka Rady Doskonałości Naukowej

5
(2)

Redakcja Monitora Konstytucyjnego otrzymała od prof. dr. hab. Michała Romanowski do publikacji jego list – mail, wysłany do dr. hab. Tomasza Demendeckiego jako odpowiedź na prośbę o poparcie w głosowaniu na członka Rady Doskonałości Naukowej. Ponieważ poruszone w tej korespondencji kwestie dotyczą fundamentów aksjologicznych zawodów nauczyciela akademickiego i prawnika, a w szczególności służby sędziego – publikujemy oba dokumenty w całości (Redakcja).

Prof. dr hab. Michał Romanowski do dr. hab. Tomasza Demendeckiego

Szanowny Panie,

Pański mail, który skierował Pan właśnie do mnie odbieram jak wyraz wyjątkowej bezczelności.

Ja, jako profesor prawa i adwokat, walczę od lat o praworządność broniąc wspaniałych polskich sędziów takich jak Paweł Juszczyszyn, Igor Tuleya, Marzanna Piekarska-Drążek, Ewa Gregajtys, Ewa Leszczyńska-Furtak, Krzysztof Krygielski, Rafał Jerka oraz ściganych przez partię rządzącą symbolu młodych kobiet Julki Landowskiej. Wszystkie Te wspaniałe Osoby są ścigane i niszczone przez obecną władzę, której zawdzięcza pan swoją karierę.

Jest pan nie tylko neosędzią Sądu Najwyższego, co samo w sobie dyskwalifikuje pana w świetle polskiej Konstytucji, Karty Praw Podstawowych UE i Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, a w konsekwencji dyskwalifikuje pana jako nauczyciela akademickiego, ale był pan także promotorem pracy doktorskiej sędziego i wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka, znanego m. in. z wiodącej roli w aferze hejterskiej wobec wolnych sędziów, i nie tylko. Słowa, które padały w ramach owej afery hejterskiej są nie tylko oburzające, ale w słowniku kulturalnych ludzi nie znajdą adekwatnej oceny. Przytaczanie zapisu rozmów, które miały tam miejsce byłoby wręcz gorszące, bo słowa które tam padły nie mieszczą w wyobraźni, że aż tak można być nieprzyzwoitym.

Uważam, że jest pan nie tylko osobą niegodną funkcji członka Rady Doskonałości Naukowej, ale w ogóle funkcji nauczyciela akademickiego i sędziego. Przynosi pan hańbę społeczności akademickiej i misji sędziego.

Wobec faktu, że miał pan czelność napisać do mnie w sprawie poparcia pańskiej kandydatury do Rady Doskonałości Naukowej, moja odpowiedź na pański mail ma charakter odpowiedzi otwartej i będę prosił, aby każdy kto zapozna się z moją odpowiedzią rozpowszechnił ją.

Polska nauka i polscy studenci mają prawo żądać, aby w Radzie Doskonałości Naukowej zasiadali wyłącznie profesorowie godni hymnu studenckiego „Gaudemaus Igitur”.

Z wyrazami najgłębszego niesmaku,

prof. dr hab. Michał Romanowski

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego

adwokat Pawła Juszczyszyna, Igor Tuleyi, Marzanny Piekarskiej-Drążek, Ewy Gregajtys, Ewy Leszczyńskej-Furtak, Krzysztofa Krygielskiego, Rafała Jerki, Julki Landowskiej i wielu innych

Dr hab. Tomasz Demendecki do prof. dr. hab. Michała Romanowskiego

From: Tomasz Demendecki […] Sent: Wednesday, August 30, 2023 10:50 PM
Subject: wybory_RDN_Demendecki

Szanowny Panie Profesorze,

jako kandydat do Rady Doskonałości Naukowej nowej kadencji – od 2024 roku, w ramach dyscypliny – nauki prawne, ośmielam się tą drogą wystąpić do Pana Profesora, z prośbą o rozważenie oddania na mnie głosu w zbliżających się wyborach, które odbędą się w dniach 1-30 września br.

Kandyduję, ufając, że w razie swojej wygranej, uda mi się aktywnie uczestniczyć w odbudowie modelu w pełni transparentnej ścieżki awansowej dla wszystkich Koleżanek i Kolegów z naszej naukowej społeczności.

Posiadane przeze mnie doświadczenie, uzyskane w różnych gremiach, których działalność jest związana z podnoszeniem jakości polskiej nauki (zespoły oceniające i eksperckie, Polska Komisja Akredytacyjna, Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury), jest moim zdecydowanym atutem.

Chcę być przy tym przedstawicielem wszystkich pracowników naukowych i wyrazicielem ich potrzeb.

Tylko spełnienie jasno określonych wymogów merytorycznych i jakość osiąganych efektów pracy naukowej, powinny być wyłącznymi wyznacznikami awansu zawodowego w nauce! Z takim mottem ubiegam się o swój wybór.

Uprzejmie proszę więc o oddanie głosu w tych wyborach! Każdy głos bowiem się liczy i każdy może zmienić tak wiele! Optymalnie, oddany tylko na jednego kandydata.

Z góry dziękuję i łączę wyrazy szacunku,

dr hab. prof. UMCS Tomasz Demendecki

P.S.

Na mail wskazany przez pracownika w systemie wyborczym Radon, przesłany zostanie link do głosowania. Głosowanie odbędzie się w dniach 1-30 września br. Głosują wszyscy aktywni i emerytowani pracownicy ze stopniem dr hab. lub tytułem profesora przypisani do dyscypliny prawo, niezależnie od miejsca, w którym aktualnie pozostają zatrudnieni. Uprawnione do głosowania są również osoby zatrudnione w jednostkach badawczych, nie tylko w uczelniach.

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments