Tatiana Moskalkowa, rosyjska Komisarz Praw Człowieka wykluczona z Europejskiej Sieci Krajowych Instytucji Praw Człowieka (ENNHRI)

0
(0)

11 kwietnia 2023 r. odbyło się nadzwyczajne zgromadzenie ogólne Europejskiej Sieci Krajowych Instytucji Praw Człowieka ENNHRI (European Network of National Human Rights Institutions), którego przedmiotem było podjęcie uchwały w sprawie wykluczenia rosyjskiego Komisarza Praw Człowieka z członkostwa w ENNHRI.

Procedura została uruchomiona przez Zarząd ENNHRI w dniu 6 marca 2023 r. w związku z działalnością rosyjskiej instytucji od momentu rozszerzenia inwazji rosyjskiej na terytorium całej Ukrainy w lutym 2022 r. Powodem tej decyzji były działania i oświadczenia Komisarz Praw Człowieka w sferze publicznej, jak również postępowania w stosunku do organów ENNHRI, jak i do innych krajowych organów ochrony praw człowieka.

Po zapoznaniu się ze stanowiskiem Tatiany Moskalkowej, Komisarz Praw Człowieka Federacji Rosyjskiej, oraz wymiany opinii między członkami zgromadzenia przystąpiono do głosowania. Uprawnionymi do głosowania były instytucje praw człowieka z najwyższą akredytacją zgodnie z zasadami paryskimi (tzw. status A), będące członkami ENNHRI. Rzecznik Praw Obywatelskich opowiedział się za wykluczeniem rosyjskiej Komisarz Praw Człowieka z ENNHRI. W sumie oddano 25 głosów za wykluczeniem instytucji rosyjskiej, 4 głosy wstrzymujące oraz żadnych przeciw.

Członkowie ENNHRI uznali więc, że rosyjska instytucja nie wywiązała się z obowiązku „działania zgodnie z celami i zadaniami ENNHRI oraz w sposób mogącymi je wspierać”. Pierwszy raz w historii ENNHRI doszło do wykluczenia członka z organizacji.

ennhri.org

RPO

Zdjęcie ilustrujące: Władimir Putin udziela audiencji Tatianie Moskalkowej, 6 czerwca 2022 r. Źródło: Wikimedia.orgTatiana Moskalkowa

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments