WSA wstrzymuje postanowienie Prezydenta w sprawie wyznaczenia sędziego Sądu Najwyższego do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej

0
(0)

Postanowienie Prezydenta RP z 17 września 2022 r. w sprawie wyznaczenia sędziów Sądu Najwyższego do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego zostało przez jednego z wyznaczonych do tej Izby sędziów (SSN Pawła Grzegorczyka) zaskarżone skargą do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Skardze towarzyszył wniosek o wstrzymanie – w stosunku do tego sędziego – wykonania przytoczonego postanowienia Prezydenta.

W uzasadnieniu skargi podniesiono wiele istotnych argumentów, nie tylko konstytucyjnych (ustrojowych), eksponujących niedozwolone wkroczenie przez organ władzy wykonawczej na obszar władzy sądowniczej, ale także unijnych, wywodzonych z aktów prawa europejskiego oraz orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Zwrócono również uwagę na naruszenie autonomii Sądu Najwyższego, ingerencję w wewnętrzne sprawy organizacyjne tego Sądu oraz ignorowanie wysokich kwalifikacji sędziowskich związanych z rozpoznawaniem spraw z tej dziedziny prawa, w której są specjalistami.

Postanowieniem z 23 lutego 2023 r., VI SA/WA 8158/22, ogłoszonym właśnie w Biuletynie Informacji Publicznej Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonego postanowienia Prezydenta RP z 17 września 2022 r. został – w odniesieniu do składającego skargę sędziego – uwzględniony. Postanowienie to, które niżej publikujemy, stanowi wzorcowy przykład właściwej, pełnej troski o praworządność, reakcji władzy sądowniczej na dyktowane głównie doraźnym interesem politycznym akty władzy wykonawczej, naruszające porządek ustrojowy oraz interesy obywateli. (SD)

VI SA-WA 8158-22

 

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments