Marian Sworzeń. Prawo wielkich liter: AKCJONARIUSZ

5
(1)

Awanturki (bo nie awantury) na tle stanowiska ministra Ziobry (i Solidarnej Polski) wobec Unii Europejskiej są dowodem na… zgodność koalicji rządowej w tej sprawie.

Kolejne wyznanie byłego wicepremiera Gowina skłania do wdzięczności – odszedł z rządu, by uchronić nas przed trzecią kadencją PiS. Proponuję wzniesienie pomnika z napisem „Jarosławowi”. Koniecznie – obrotowego.

Cichocki, Szmyt, Piebiak – członkowie grupy hejterskiej – są nadal sędziami. Warto w związku z tym przeczytać artykuł red. Stanisława Mancewicza zamieszczony w ostatnim „Tygodniku Powszechnym” (nr 18-19). Jest tam m. in. mowa o godności zawodu sędziego i wstydzie za jego naruszenie. Jeśli pismo będzie niedostępne, znaczy, że resort i hejterzy zrzucili się na wykup.

Jak czują się ludzie, z powodu których kraj doznaje despektu na forum międzynarodowym? To pytanie do członków Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Od 1 kwietnia działa nowy sąd okręgowy w Sosnowcu. Jego karnistów zwolniono od dokończenia spraw rozpoczętych w innych sądach, wobec tego będą one prowadzone od nowa w innym składzie. To oczywisty skandal organizacyjny! Kiedy w 2001 r. powstawał podobny sąd w Gliwicach, nowi sędziowie musieli dokończyć swoje sprawy. Proste jak drut.

Nowo-Ogariowo to podmiejska siedziba Putina. Jej nazwę łatwo zapamiętać, zaczyna się jak Norymberga…

Akcjonariuszem Lotosu może zostać niebawem węgierski MOL z wszystkimi tego konsekwencjami, finansowymi i politycznymi. Chodzi mi po głowie starogreckie słowo ajchmalotos, oznaczające skrępowanego więźnia.

Retardacja to celowy zabieg polegający na stopniowaniu napięcia. Przykładowo Rosja odlicza teraz do Dnia Zwycięstwa. Do poniedziałku.

I nadal nic z pieniędzy na Krajowy Fundusz Odbudowy… 5 maja minie dokładnie rok od dnia wniesienia przez polski rząd o unijne pieniądze. Wniosek złożony, warunki niespełnione, skutek oczywisty. Wszystko się zgadza i zarazem nie zgadza.

Uprzedzenie jest jedną z technik przekonywania. Polega na zbijaniu zarzutów, zanim przeciwnik je postawi. Uwielbiają ją, i to bez uprzedzeń, różnoracy łgarze.

Sto lat minęło… W maju 1922 r. ówczesny włodarz Kremla doznał udaru i już nigdy nie wrócił do rządów. W maju 2022 r. obecny pan Kremla ma rozliczne plany na przyszłość. Czy – prócz podobnych personaliów (Wł. …in) – coś ich łączy? Okaże się w czerwcu.

Zachowanie osoby kierującej Trybunałem Konstytucyjnym nieustannie wprawia w zdumienie. Niedawno wycofała żądanie utajnienia swego stanu majątkowego, choć wcześniej się tego stanowczo domagała. Wygląda to na niesparowane wnioski co do majątku, który przecież nie wyparował.

Marian Sworzeń

prawnik, pisarz, członek PEN Clubu – autor książek „Dezyderata. Dzieje utworu, który stał się legendą”, „Opis krainy Gog”, „Czarna ikona – Biełomor. Kanał Białomorski. Dzieje. Ludzie. Słowa”.

Zdjęcie ilustrujące: jedno z ostatnich zdjęć (1923) Włodzimierza Lenina

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments