Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że nieprawidłowy wybór sędziego (w sprawie islandzkiej) oznacza naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka

5
(2)

W wydanym 1 grudnia wyroku Wielkiej Izby w sprawie Guðmundur Andri Ástráðsson przeciwko Islandii (skarga nr 26374/18) Europejski Trybunał Praw Człowieka jednogłośnie orzekł, że nastąpiło naruszenie Artykułu 6 ust. 1 (prawo do sądu ustanowionego zgodnie z prawem) Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Sprawa dotyczyła zarzutu skarżącego, że nowy islandzki sąd apelacyjny (Landsréttur), który podtrzymał wyrok skazujący za wykroczenia drogowe, nie był „sądem powołanym zgodnie z ustawą”, ze względu na stwierdzoną nieprawidłowość w powołaniu jednego z sędziów, który rozpatrywał jego sprawę.

Prócz skarżącego i rządu Islandii w rozprawie uczestniczyli: rząd Rzeczpospolitej Polskiej, polski Rzecznik Praw Obywatelskich, ombudsman Gruzji oraz Helsińska Fundacja Praw Człowieka. (HFPC ma jeszcze dzisiaj wydać komunikat, który za nią udostępnimy – przyp. Redakcji)

ETPC_Gudmundur_Iceland_ENG
Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments