Marian Sworzeń. Prawo wielkich liter: KONTRAKT

5
(1)

Kukiz, głosując za uchwałą popierającą veto Morawieckiego, działał konsekwentnie. Pamiętamy dobrze, że w poprzedniej kadencji Sejmu jego ugrupowanie, Kukiz`15, niezmiennie wspierało PiS w przyjmowaniu ustaw niszczących sądownictwo. Teraz, gdy nastał czas zbierania „owoców z zatrutego drzewa”, trudno, żeby głosował inaczej. Uczciwość? Nie. Przypomnienie PiS-owi o swoich zasługach.

Oto dowód na trwające obchody pięciolecia rządów PiS – dokładnie w rocznicę udzielenia wotum zaufania dla gabinetu Beaty Szydło, premier Morawiecki w dniu 18 listopada wyraził… wotum nieufności wobec Unii Europejskiej. Dziwaczna to była mowa, pełna sprzeczności, ale bez zaskoczeń: przecież Kaczyński zapowiedział ten ruch z górą miesiąc temu (vide wywiad z 14 października).

Na początku pozwu trzeba zawsze podać wartość przedmiotu sporu, skrótowo WPS, służącą do ustalenia kosztów sprawy. Nic dziwnego, że na początku obecnego sporu o budżet UE również pojawił się WPS: Węgry, Polska, Słowenia.

Tajni funkcjonariusze mają umocowanie w polskiej literaturze, by wspomnieć tylko o Norwidowskich „policjach tajnych, widnych i dwu-płciowych”. Sądząc po bezkrytycznych reakcjach rządowych na skandal z użyciem nieumundurowanych pałkarzy, zamiast dymisji ministra czy szefa policji można się raczej spodziewać… utworzenia tajnej kompanii kobiecej. Coś na kształt policyjnych sióstr bezhabitowych w twarzowych maskach.

Ręka w rękę z rządem ruszyła Izba Dyscyplinarna SN. W Sejmie przemawiał (wieczorem) premier, że nie pozwoli na uzależnianie dostępu do unijnego budżetu od spełniania kryteriów praworządności, zaś dyscyplinarni obradowali (od popołudnia), by na koniec odebrać immunitet sędziemu Tulei. Jakby nie patrzeć, trudno o orzeczenie stanowiące lepszy dowód na słuszność zarzutów UE wobec Polski! Kiedyś będzie o tym w podręcznikach. Z podaniem składu i sądu, i rządu.

Admass to intensywna kampania propagandowa na rzecz jakiejś sprawy. Pojęcie powstało dawno temu, ale teraz mamy jego lokalne wydanie – idzie o sprawę veta w Unii. Już na samym wstępie do rządowej akcji dołączył prezydent Andrzej Duda wypowiadając się (sic!) „jako prawnik”. Czyżby nie wierzył w sprawcze umiejętności prezesa TVP, Kurskiego, który w powyborczy poranek obwieścił pewne zwycięstwo Trumpa?

Kołakowski (Leszek, profesor) przeszedł do historii nie dlatego, że wystąpił z PZPR, ale dlatego, że stworzył wielkie dzieła z zakresu historii filozofii i szeroko pojętej humanistyki. Kołakowski (Lech, poseł) przejdzie do historii tylko dlatego, że wystąpił z PiS… na jeden dzień.

Teleskop służy do patrzenia na odległe ciała niebieskie, pałka teleskopowa – do bicia upatrzonych ludzi znajdujących się pod ręką. To pierwsze urządzenie kojarzymy, i słusznie, z astronomem Janem Heweliuszem, to drugie – od teraz – z ministrem Mariuszem Kamińskim. Patrząc w przyszłość już dzisiaj wygląda na to, że ludzie z MSW w fatalny sposób upamiętnili piątą rocznicę ułaskawienia swego szefa przez Andrzeja Dudę.

Marian Sworzeń
prawnik, pisarz, członek PEN Clubu – autor książki „Czarna ikona – Biełomor. Kanał Białomorski. Dzieje. Ludzie. Słowa” i zamieszczonego w najnowszym „Przeglądzie Politycznym” (nr 162/2020) eseju „Z powodu wyrazów” poświęconego życiu i dziełu Victora Klemperera

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments